Az űrverseny elfeledett női hősei, a NASA „emberi számítógépei”
2020. február 25. 17:12 Múlt-kor
A NASA első fekete női mérnöke
Mary Jackson élete sem volt fordulatoktól mentes. Noha 1942-ben fizikából és matematikából diplomázott a Hampton Egyetemen, és később középiskolásoknak és egyetemistáknak tartott különórákat, mégsem jutott előrébb a szakmájában. 1943-tól könyvesbolti eladóként, később recepciósként és könyvelőként dolgozott. 1951-ben került a Langleyhez a többi női számoló mellé. 1953-ban Kazimierz Czarneckinek, a NACA repülőmérnökének a biztatására kezdett továbbtanulni, mivel csak felsőfokú végzettség megszerzése után léptethették elő mérnökké. Ám az esti képzésen nem vehettek részt feketék, ezért Mary Jackson petícióval fordult Hampton városához, hogy engedélyezzék a részvételét. Miután az engedélyt megkapta, és sikeresen elvégezte a tanfolyamot, ő lett a NASA első fekete női mérnöke.
Munkája során elsősorban a szélcsatornában folytatott kísérletekkel dolgozott. Nagy szerepet játszott abban, hogy az Egyesült Államokban hatékonyabb repülőgépeket tudtak kifejleszteni. Számos tudományos publikáció fűződik a nevéhez, közülük többet is mentorával, Kazimierz Czarneckivel közösen jegyzett, akinek a kezdeti segítségéért rendkívüli hálás volt. Czarnecki nyugdíjazási partiját is ő szervezte meg.
Miután látta, hogy ennek ellenére sem tud előrelépni, 1979-ben egy újabb váltásra szánta el magát: a mérnöki pályát otthagyva a Langleyben egy másik állást fogadott el. Ennek keretében az utánpótlást segíthette, és a következő generáció női matematikusai, mérnökei és tudósainak a felbérlésén és előléptetésén dolgozott.
Hármójuk (és a többiek) története tulajdonképpen a történelem árnyékában maradt, egészen addig, amíg Margot Lee Shetterly fel nem fedezte a tevékenységüket az utókor számára. 2016-ban A számolás joga címen nagysikerű hollywoodi film is készült az életükről írt könyvből.