Alkonyat Budapest felett
2015. március 10. 14:48
1944 az alkonyat éve. Budapest romokban, terror és konspiráció uralta mindennapok, SS-katonák és nyilasok mindenütt. Az ellenállási mozgalom azonban napról napra erősebb. A magyar nácibarát és náciellenes erők között csendes háború dúl. Eközben pedig a szovjet hadsereg egyre csak közeledik, a németek és a magyar nácik pedig a megmaradt zsidó lakosság megsemmisítésére készülnek.
Raoul Wallenberg a svéd követség titkáraként 1944. július 9-én érkezik meg a Keleti pályaudvarra, ahonnan taxija a budapesti zűrzavar kellős közepébe viszi. Wallenberg egy csapásra a náci fennhatóság alatt álló területek utolsó jelentős, még létező zsidó közössége, a fővárosi zsidóság megmentéséért harcoló erők szövevényes hálózatában találja magát.
A Svédországban élő magyar történész a skandináv után a hazai közönség elé tárja több éves kutatómunkájának eredményét, amely fontos és eddig ismeretlen tényekkel járul hozzá Raoul Wallenberg történetéhez.
Kovács Gellért történész, publicista, tanár. Magyarországon született, kilencéves kora óta Svédországban, jelenleg Stockholmban él. Több évig dolgozott Raoul Wallenberg tevékenységének és sorsának felderítésén magyarországi levéltárakban kutatva. Az Alkonyat Budapest felett azokon az egyedülálló adatokon alapul, amelyekre kutatásai során bukkant.