Afrikából behurcolt baktériumok is szerepet játszhattak a neandervölgyi kihalásában
2016. április 13. 13:43 MTI
A neandervölgyi ember kihalásában a Homo sapiens Afrikából Európába behurcolt baktériumai és vírusai is szerepet játszhattak egy új kutatás szerint. A Helicobacter pylori baktérium például már 88-116 ezer évvel ezelőtt jelen volt Afrikában.
A Cambridge-i Egyetem és az Oxfordi Brookes Egyetem kutatói többféle kórokozó genetikai vizsgálatát végezték el - olvasható az American Journal of Physical Anthropology című szaklap aktuális számában. Kimutatták, hogy a Helicobacter pylori baktérium, sok gyomorbetegség okozója már 88-116 ezer évvel ezelőtt megfertőzte a modern embert Afrikában. Nagyjából 52 ezer évvel ezelőtt a Homo sapiensszel együtt a baktérium is Európába érkezhetett - vélik a kutatók.
Európába érkezvén fertőzhette meg az ember "unokatestvérét", a neandervölgyi embert - többek között - nemi érintkezés útján. Néhány évszázaddal később, 35-40 ezer évvel ezelőtt az utóbbi eddig ismeretlen okokból kihalt. A kutatók feltételezik, hogy a Helicobacter pylorival együtt a galandféreg, a tuberkulózis kórokozója és a herpeszvírus is szerepet játszhatott a faj kihalásában. A Herpes simplex nevű vírust például egy eddig ismeretlen, Afrikában honos emberelőd nagyjából 1,6 millió éves csontmaradványainak genetikai elemzésével találták meg.