A Mulan-legenda eredetét rejthetik ókori harcosnők Mongóliában talált csontvázai
2020. május 4. 17:58 Múlt-kor
Időtálló legenda
Hua Mulan legendáját is éppen ekkoriban, a 6. században foglalták először írásba, a Régi és új zenei feljegyzések című műgyűjteményben.
Az évszázadok során a történet hátteréül szolgáló környezet és kor természetesen többször változott, és számtalan vers és színdarab alapjául is szolgált. Ennek során a legenda a kínai kultúra szerves részévé vált.
A különféle változatokban közös vonás, hogy a címszereplő leány férfinak álcázva katonának áll a családját fenyegető háború idején, hogy édesapjának ne kelljen. Mulan kiváló harcosnak bizonyul, és a legmagasabb kitüntetésekben részesül, családja számára is dicsőséget hozva.
Habár Mulan története az egyik legkorábbi térségbeli említése a női harcosoknak, nem az egyetlen: a 9-10. századból maradtak fenn történetek a kitaj nép uralkodónőiről, akik saját maguk vezették seregeiket a csatákban, és a középkori mongoloknak is voltak hasonló legendáik.
„Arra gondoltam, ha itt van ez a sok történet, miért nem találta még meg senki ezeket a nőket?” – mondta Lee. „Leginkább azért, mert senki sem kereste őket. Úgy döntöttem, ennek is eljött az ideje.”
A friss felfedezés egyelőre nem jelent meg egyetlen tudományos szakfolyóiratban sem, mivel a tanulmányt a Fizikai Antropológusok Amerikai Társaságának kongresszusán mutatták volna be – ez azonban a koronavírus-járvány miatt elmaradt.
A női harcosokról szóló legendák és beszámolók a világ szinte minden táján felbukkantak már, azonban a tudomány sokáig mélyebb vizsgálat nélkül elvetette létezésüket.
Az utóbbi időben ez megváltozni látszik: sok szakértő szerint a teljesen mitikus alakoknak tartott amazonok az ókori Urartu női katonái lehettek, míg nemrégiben egy korábban férfinak tartott skandináv harcos maradványairól derült ki, hogy valójában egy nőhöz tartoztak.