Mára „kinőtte” az ember a Leonardo da Vinci által ideálisnak tartott testarányokat
2020. június 12. 14:41 Múlt-kor
Kinőttük Leonardo arányait
Az amerikai csapat 63 623 férfi és 1385 nő háromdimenziós testképét készítette el, akik mind az amerikai légierő újoncai voltak, 17 és 21 év közötti életkorban. Mindkét nem képviselőinek méreteiből ezután átlagot vontak, és ez alapján készítettek mindkettőről a Vitruvius-tanulmányhoz hasonló rajzot.
A férfiak átlagmagassága 167, a nőké pedig 160 centiméterre jött ki, mindkettő magasabb a Leonardo rajzán ábrázolt alaknál.
„A karfesztávolság és a combhossz kivételével a testszkennelő által a férfiakon mért arányok és a Vitruvius-tanulmány közti különbségek tíz százalékon belül estek” – mondták el a West Point-i kutatók.
„A karfesztávolságbéli különbség 20 százalék volt, míg a combhossz 29 százalékkal volt nagyobb a Vitruvius-tanulmányénál.”
Az újoncok testképeiből vont átlag alapján készült rajzok azt mutatják, mind a férfiak, mind a nők keze kívül ér a test köré írt körön, míg a kör, illetve a négyzet középpontját már nem a köldök, illetve az ágyék jelenti.
Leonardo úgy hitte, az ember mikrokozmosz a világegyetem makrokozmoszában, azaz a teljes mindenség leképeződik az egyénben, és úgy gondolta, alkotásai is tükrözik ezt.
1492 körül így írt egy jegyzetében: „Az ókoriak az embert világegyetem kicsinyített másának is nevezték, és e név bizonyosan megérdemelt, mivel amennyiben az ember földből, vízből, levegőből és tűzből áll, teste a földére hasonlít.”