A magyar király, akit műveltsége tett naggyá
2015. február 3. 12:26
De strigis vero quae non sunt
Az Álmos támogató V. Henrik német király és a vele szövetséges cseh fejedelem ellen Kálmán III. Boleszláv lengyel fejedelemmel szövetségben több háborút is vívott. Kálmán másik szövetségese Bizánc volt, amely a normannok elleni háborúban támaszkodott Magyarország segítségére: ezt a szövetséget pecsételte meg Piroska hercegnő (I. László leánya) és Komnénosz Jóannész trónörökös házassága, amely a század közepén a bizánci magyar trónigényeinek is alapjául szolgált.
A belpolitikai konfliktusok sokáig így sem jutottak nyugvópontra. Kálmán 1107-ben, Álmos immár sokadik lázadása után megfosztotta öccsét dukátusától, azonban ebből sem okult, és végül Kálmán - Szent István példáját követve - kénytelen volt kegyetlenül megbüntetni többszörösen hitszegő öccsét: 1115 körül Álmost és kiskorú fiát, Bélát megvakítatta. Álmos ettől kezdve az általa alapított dömösi prépostságban élt fiával száműzetésben. Kálmán két évtizedes uralkodás után, 1116. február 3-án hunyt el Székesfehérvárott.
Az átlagon felüli műveltséggel rendelkező, ám az ellenfelei kevésbé "hízelgő" véleményét tükröző krónikák szerint púpos, sánta és beszédhibás uralkodó folytatta Szent László szellemiségét és törvényeivel kiteljesítette a középkori magyar államot: felülvizsgálta és több pontján korszerűsítette, illetve enyhítette elődjei szigorú intézkedéseit. Többek között eltörölte a kínzást, korlátozta a halálbüntetés kiszabását és gondoskodott a magántulajdon védelméről.
Kálmán szabályozta a kereskedelem, a vámviszonyok, a pénzgazdálkodás, a birtokjog, a katonáskodás korabeli rendszerét, az egyház belső életét és az államhoz fűződő kapcsolatát pedig a reformpápaság követelményei szerint alakította, de foglalkozott a zsidóság helyzetével és a rabszolga-kereskedelemmel is. Törvényein jól érződik felvilágosultsága, Kálmán ugyanis harcot hirdetett a babona és a bűbájosok ellen, amikor első törvénykönyvének 57. fejezetében kijelentette: De strigis vero quae non sunt, nulla questio fiat, azaz: A boszorkányokról pedig, mivelhogy nincsenek, semmi emlékezet ne legyen.