Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A járványok többször is fordítottak a brit királyi család sorsán

2020. március 31. 21:16 Múlt-kor

<

A himlő

A pestisnél is halálosabb fekete himlőt a Poxvirus variolae nevű vírus okozza, és jól látható keléseket okoz a fertőzöttek testén.

Habár a himlő évszázadok óta jelen volt Európában – a jelek szerint Nagy Alfréd wessexi király egyik lánya is túlélte a betegséget 907-ben –, a 16. századi járványszerű terjedése minden bizonnyal változtatott a történelem menetén.

1552-ben VI. Eduárd király – VIII. Henrik egyetlen fia – 14 évesen egyszerre betegedett le kanyaróval és himlővel. Habár mindkettőből hamar felgyógyult, a következő évben tuberkulózisban életét vesztette, ami nagy valószínűséggel legyengült immunrendszere miatt következett be.

VI. Eduárdot előbb katolikus félnővére, Mária követte, aki erőszakkal próbálta felszámolni édesapja protestáns valláspolitikáját, az ő 1558-as halálát követően pedig Eduárd protestáns félnővére, Erzsébet ült a trónra, aki megvetette Anglia későbbi világbirodalmi státuszának alapjait.

Könnyen lehet, hogy ha a kamasz Eduárd életben marad, egyik nővére sem került volna trónra, és az angol történelem egészen más irányt vesz.

I. Erzsébet talán a himlő leghíresebb túlélője. Még 29 éves korában kapta el a betegséget, amely rút hegeket – himlőhelyeket – hagyott az arcán. Többek között ezeket is igyekezett eltakarni híres ólomalapú kozmetikumaival, amelyek végül sokak szerint halálát okozták.

Több mint egy évszázaddal később, 1694-ben a himlő vitte el a mindössze 32 éves II. Mária királynőt, aki férjével, III. Vilmossal közösen kormányozta Angliát és Skóciát.

A himlő Európa más uralkodóit sem kímélte a kora újkorban: a kevesebb mint egy évet uralkodott I. Lajos spanyol király 1724-ben, II. Péter orosz cár 1730-ban, és XV. Lajos francia király is 1774-ben ebbe a betegségbe halt bele.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A járványok többször is fordítottak a brit királyi család sorsán

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra