A Holdon 50 éve begyűjtött, érintetlen kőzetmintákat vizsgál meg a NASA
2019. június 27. 13:34 MTI
A több ezer kőzetet és talajmintát az Apollo-program keretében gyűjtötték be még 50 éve, azóta azonban most először vizsgálják majd meg őket.
A mintákat a houstoni Johnson Űrközpontban készítik elő, hogy átadják tanulmányozásra egy kilencfős amerikai kutatócsoportnak – olvasható a brit The Independent hírei közt.
A kőzeteket, melyeket 1969 és 1972 között hoztak haza az űrhajósok, jövőre fogják elemezni.
Júliusban lesz pontosan ötven éve, hogy az Apollo-program első űrhajósai, Neil Armstrong és Edwin Aldrin a Holdon landoltak, Ryan Zeigler kurátor szerint azonban az egybeesés pusztán a véletlen műve.
A vizsgálathoz a csaknem négyszáz kilogramm Holdról származó kőzetet szétválogatják, és a legjobb darabokat elemzésre küldik majd a kutatócsoporthoz.
A houstoni labor munkatársai most azon dolgoznak, hogy lehet a kőzeteket úgy megtisztítani, hogy semmilyen kár ne keletkezzen bennük.
Néhány talaj- és kőzetminta még egyáltalán nem érintkezett a Föld légkörével,
ugyanis még a Holdon vákuumos lezárásra kerültek, majd lefagyasztva vagy héliumban hozták a Földre, és azóta elzárva tartották őket.
Zeigler elmondta, hogy a tudomány eszközei rengeteget fejlődtek az elmúlt ötven évben, ezért most sokkal alaposabb vizsgálatokat lehet majd végezni.
A teljes Apollo-program keretében hazahozott minták száma eléri a százezret. Bár az utóbbi évtizedekben a figyelem a Hold felfedezése helyett inkább a Mars kutatására irányult, a NASA terve, hogy 2024-ben ismét embert juttasson a Holdra.