97 éves a magyar rádiózás – galéria
2022. december 1. 19:05 Múlt-kor
„A közel lakó amatőrök tisztán hallották, / Mikor a csepeli adó huszonötben jó reggelt kívánt.” Az LGT dalát hallgatva sok mindent megtudhatunk a rádiózás történetéről. Kevésbé ismert, hogy az 1890-es évektől a Puskás Tivadar nevével fémjelzett telefonhírmondó megelőzte a rádiósugárzást. 1925. december 1-jén viszont megszólalt Budapesten a ma is ismert rádió, amely az első valódi tömegmédiummá nőtte ki magát. Mint ilyen, jelentős szócsövévé vált a politikai propagandának és kimagasló szerepe volt a fontos történelmi pillanatokban is, gondoljunk csak a második világháborúra vagy az ‘56-os eseményekre. A Kádár-korszakban az igazán színvonalas televízióközvetítések előtt – a koncertek mellett – a rádiójátékok jelentették az egész estés szórakozást, ami a mai vizuális kultúrában szokatlannak hat, azonban ha belepillantunk a színészi felhozatalba, nem kételkedhetünk a műfaj népszerűségében. Ma a magyar rádiózás 97. születésnapját ünnepeljük a Fortepan képeivel.
A galéria megnyitásához kattintson a képre!
1926 (Adományozó: Nagy Józsefné dr)
1928 (Adományozó: Kurutz Márton)
1930 (Adományozó: Nagy Józsefné dr)
1932 (Adományozó: Morvay Kinga)
Beöthy Lídia, a Magyar Rádió bemondója, 1932 (Adományozó: Rádió és Televízió Újság)
A Magyar Rádió új 6-os stúdiójának akusztikai próbája. Háttal ül Dohnányi Ernő karmester és Békéssy György tervező, 1935 (Adományozó: Rádió és Televízió Újság)
A 314 méter magas lakihegyi antennatorony 1933-as átadása óta Magyarország legmagasabb építménye, 1940 (Adományozó: Rádió és Televízió Újság)
A Magyar Rádió 6-os stúdiója, Bárdos Lajos karnagy és a Budapesti Kórus, 1942 (Adományozó: Lissák Tivadar)
Újpest, Megyeri út, UTE pálya. A 60 éves MTK ünneplése. Hidegkuti Nándor mond köszöntőt, 1949 (Adományozó: Kovács Márton Ernő)
Kikötő, háttérben a Zója motoros, a keszthelyi révőrség szolgálati hajója, jobbra a távolban a Sziget-strand, 1955 ( Adományozó: Bauer Sándor)
Bródy Sándor utca 5-7., a Magyar Rádió épülete, 1956 (Adományozó: Berkó Pál)
Élet a pincében a forradalom idején, Telefunken rádió, 1956 (Adományozó: Nagy Gyula)
A Magyar Rádió stúdiója, Zsolnai Hédi énekesnő, 1958 (Adományozó: Szalay Zoltán)
A Magyar Rádió stúdiója Schiller Wallenstein trilógiájából készült rádiójáték felvételekor. Ungváry László és Kállai Ferenc színművészek, 1959 (Adományozó: Szalay Zoltán)
A Magyar Rádió stúdiójában „fogat húz” Gobbi Hilda színművésznő, 1959 (Adományozó: Szalay Zoltán)
A Magyar Rádió stúdiója Gárdonyi Géza Az egri csillagok című művéből készült rádiójáték felvételekor. Bodrogi Gyula és Törőcsik Mari színművészek, 1961 (Adományozó: Szalay Zoltán)
A Magyar Rádió stúdiója. Lódobogás - háttérzaj - felvétele félbevágott kókuszdiókkal, 1961 (Adományozó: Szalay Zoltán)
A Magyar Rádió stúdiója, középen Kodály Zoltán, jobbra a felesége, Péczely Sarolta, 1961 (Adományozó: Szalay Zoltán)
Dombóvár, Hunyadi tér 2. Napsugár Áruház, 1972 (Adományozó: Erky-Nagy Tibor)