40 ezer helyett 500 ezer évesek a lengyel barlangban talált kőszerszámok
2022. október 10. 17:00 Múlt-kor
A lengyelországi Tunel Wielki barlangban több mint 50 éve talált kovaeszközök új kormeghatározása félmillió évesre teszi őket.
Korábban a szerszámokat mintegy 40 ezer évesnek becsülték, de Dr. Małgorzata Kot, a Varsói Egyetem régészeti karának tudósa egy új kutatásban megállapította, hogy valójában a Lengyelországban valaha talált legrégebbi emberkéz alkotta tárgyak közé tartoznak.
Az eszközök új datálása Dr. Claudio Berto megfigyelésén alapult, aki olyan állati maradványokat azonosított a barlangban, amelyek az addig ismert 40 ezer évnél sokkal régebbiek, akár félmillió évesek is lehetnek.
Az apró csontok között a mai rágcsálók rokonaitól, a Mosbach-farkastól és más kutyaféléktől, a barlangi medve ősétől és egy barlangioroszlán-fajtól származó maradványokat is találtak.
Ezek a mára kihalt fajok mind 450–550 ezer évvel ezelőtt éltek a területen.
A csontokkal megegyező régészeti rétegben kovából készült kaparókat és egy kést, illetve a szerszámkészítés melléktermékeit találták, összesen negyven különböző leletet.
„Mivel ezek a tárgyak a csontokkal megegyező rétegből kerültek elő, a koruk is nagyon hasonló. Ezt a 2018-as újabb ásatás eredményei is alátámasztják, amely megerősítette az 50 évvel ezelőtti kutatás során leírt rétegződést, valamint további állatcsontokat és gyártási hulladékot is feltárt” – mondta Dr. Kot.
A szakóca változatai jól mutatják az ősi ember kísérleteit az eszközök készítése terén
A csontok nem mutatják feldolgozás nyomait; a kutatók ebből arra következtetnek, hogy az emberek csak időszakonként használták a barlangot, és a csontok az átmeneti időben ott élő állatoktól származnak.
A szerszámokat a Homo heidelbergensis, egy mára kihalt emberi faj vagy alfaj készítette. A hasonló felfedezések meglehetősen ritkák, Lengyelországban eddig csupán két helyszínen bukkantak hasonlóra.