Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 érdekesség a Stonehenge-ről

2014. szeptember 15. 08:51

<

1. Az angliai Wiltshire-ben, Salisbury-től mintegy 13 kilométerre északra található, 1986 óta világörökségi védelem alatt álló Stonehenge a világ egyik legtitokzatosabb építménye.

2. Stonehenge legkorábbi említése Henry of Huntingdon 1130-as régészeti értekezésében, illetve Geoffrey of Monmouth hat évvel később íródott történeti munkájában olvasható.

3. A körkörösen elrendezett kőtömbökből és földsáncokból álló Stonehenge három szakaszban épült. A radiokarbonos vizsgálatok szerint kiépítése i.e. 2400 és 2200 között kezdődött, igaz, földsáncok és árkok már 6 ezer éve is voltak a területén.

4. A monumentális építmény neve számos változatban maradt fenn: 1200-ban és 1250-ben mint 'Stanhenge' és 'Stonhenge', 1297-ben 'Stonheng', míg 1470-ben a "köznevesített" 'the stone hengles' formájában. A Stonehenge csak 1610-ben terjedt el.

5. A területről származó, elhamvasztott emberi maradványok vizsgálata azt sugallja, hogy nagyjából ötszáz évvel a ma ismert Stonehenge létrejötte előtt a területen egy nagyobb, szintén kőtömbök alkotta kör magasodhatott, amelyet köztemetőként használtak.

6. Legnagyobb kövei, a sarsenek 9 méter magasak, 25 tonnát nyomnak és északról, a 32 kilométerre található Marlborough Downsból szállították Wiltshire-be.

7. A szakemberek régóta vitáznak arról, hogyan kerültek oda a 250 kilométerre levő délnyugat-walesi Pembrokeshire-ből a Stonehenge külső körét alkotó ún. kékkövek. Geológusok úgy vélik, hogy több százezer évvel korábban az előretörő gleccserek sodorták legalább félútig magukkal a sziklákat.

8. Számos elmélet született a Stonehenge rendeltetéséről. A legújabb kutatások szerint a Stonehenge-et egy olyan létesítménynek szánták, amelynek célja a Britanniában élő népek egyesítése lehetett. Több ezer ember is a helyszínre utazott, hogy hatalmas lakomákkal ünnepeljék a téli és a nyári napfordulókat.

9. Az 1880-as években, az első tudományos vizsgálatokat követően Charles Darwin angol természettudós a földigilisztákat okolta a hatalmas kövek süllyedéséért.

10. Mikor a Stonehenge-t 1977-ben megnyitották a nagyközönség előtt, még fel lehetett mászni a kövekre, ma azonban már a megérintésük is szigorúan tilos. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

10 érdekesség a Stonehenge-ről

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra