Történelmi emlékek, amelyeket iszlamisták pusztítottak el
2014. augusztus 4. 14:21
Timbuktui mauzóleumok
Korábban három mali nagymecset szerepelt a veszélyeztetett helyszíneket tartalmazó UNESCO-világörökségi listán. A három közül a Szidi Jahját 2012 júliusában rombolták le az Anszár ed-Dín szélsőséges iszlamista szervezet fegyveresei, miután egy héttel korábban a világörökségi listán szereplő tizenhat mecset közül hetet tettek a földdel egyenlővé. Az iszlám szalafista ágához tartozó csoport szintén bálványimádásnak tekinti a szúfi iszlám síremlékeket.
A Dzsingarejber mecsetet Kankan Musza szultán építtette mekkai zarándoklatából visszatérve 1325-ben. A Szankore mecset szintén a mandinga korszakban épült, míg a Szidi Jahja mecsetet feltehetően 1400 táján emeltette el-Moktár Hamalla sejk szent életű remete. A világörökségi listán szereplő mauzóleumok közül a legrégebbi Abul Kászim Attuati sejké, akit 1529-ben temettek el. A síremlékek közül különleges érdeklődésre tarthat számot a mintegy húsz évvel később elhunyt Szidi Mahmudu tudósé, valamint az 1583-ban eltemetett al-Akíb imámé is.
A X. században az egyik tuareg törzs által alapított Timbuktu a tekintélyes Szankore vallási egyetemnek és más medreszéknek köszönhetőn a XV. és a XVI. században az iszlám szellemi központja volt. Az al-Akíb imám által a XVI. században restaurált három nagymecsete a Dzsingarejber, a Szankore és a Szidi Jahja az Aszkia-dinasztia végén a szongáj birodalom fővárosának szellemi aranykoráról tanúskodik.