Több ezer jászsági katona harcolt az 1. világháborúban
2014. július 23. 17:25 MTI
Kimegyek a doberdói harctérre - A jászok az I. világháborúban címmel nyílik emlékkiállítás csütörtökön a jászberényi Jász Múzeumban.
A fényképeket, személyes tárgyakat felvonultató tárlat tiszteleg a háborúban részt vett több ezer jászsági katona hősiessége előtt, és bemutatja a hátország, az otthon maradottak életét, akik derekasan kivették részüket a katonák anyagi támogatásából is. A kiállításon megjelenítik a Jászságban felállított I. világháborús hősi emlékműveket is - mondta el Hortiné Bathó Edit, a közgyűjtemény vezetője az MTI-nek.
A témával foglalkozó helytörténeti kutató, Besenyi Vendel szavai szerint a Jászságból behívott férfiak jórészt a 29. honvéd gyalogezredben, a 68. császári és királyi gyalogezredben és a 13. jászkun huszárezredben szolgáltak. A 29. honvéd gyalogezred szinte végigjárta a háborús területeket, harcolt a szerb és az orosz fronton, Bukovinában, Csángóföldön, Szlavóniában, majd olasz földön fejezte be a harcokat.
A háborúban a levéltári adatok alapján a 15 jász településről bevonultak közül 3 és fél ezren haltak meg, a legtöbben, több mint nyolcszázan jászberényiek voltak. A Jászságban Jászkiséren, Jászárokszálláson, Jászapátiban és Jászberényben működtek katonai kórházak, a helyi lakosság önzetlen támogatását élvezve.
Besenyi Vendel elmondta, hogy a 15 jászsági település mindegyikén áll hősi emlékmű, ebből tizenhárom az elhunytak nevét is őrzi. A jászberényi és jászárokszállási emlékműnél is tervezik a háborús halottak névsorának feltüntetését.