KGB-ügynökökkel akarták eltiporni a prágai tavaszt
2014. július 18. 12:17
Nyilvánosságra hozott szovjet dokumentumok szerint a szovjet vezetők annyira aggódtak az 1968-as prágai tavasz következményei miatt, hogy kipróbált KGB-ügynököket küldtek a csehszlovák reformkísérletek elfojtására - számolt be az AP hírügynökség.
A szovjet Állambiztonsági Bizottság (KGB) akkori parancsnoka, a Szovjetunió Kommunista Pártja későbbi főtitkára, Jurij Vlagyimirovics Andropov utasítására tizenöt szovjet ügynök érkezett 1968 májusában Csehszlovákiába, hogy a befolyásos értelmiségiek elleni akciókkal elejét vegyék a gazdaság, a párt és az állam demokratizálását célzó reformkísérleteknek.
A Cambridge-i Egyetem által nyilvánosságra hozott dokumentumokat megvizsgáló Milan Barta, a prágai Totalitárius Rendszereket Kutató Intézet munkatársa elmondta, hogy a prágai tavasz mögött álló értelmiségiek elleni művelet az első olyan KGB-akció volt, amely egy, a Varsói Szerződés tagállama ellen irányult. Az iratok kézzel írt másolatai a KGB archívumának egykori vezetője, Vaszilij Mitrohin jóvoltából maradtak fenn és kerültek a patinás angliai egyetem gyűjteményébe.
Barta elmondása szerint az akció a prágai tavasz vérbefojtásának előkészületeit szolgálta. A meg nem nevezett ügynökök feladata az volt, hogy beszivárogjanak a "reakciós körökbe" és ott valamilyen bomlasztó tevékenységet folytassanak. A kiszemelt értelmiségiek között találjuk Milan Kundera és Pavel Kohout regényírókat, számos újságírót, kutatót és a prágai Károly Egyetem diákjait.
"A szovjet ügynökök korábban nyugati országokban tartózkodtak, ami azt jelenti, hogy az akció különös fontossággal bírt a számukra" - fogalmazott Barta. "A szovjetek nem szerették volna, ha Csehszlovákia Nyugat felé fordul. Őket (az értelmiségieket - a szerk.) tartották a legádázabb ellenségeiknek, akik a médián keresztül befolyással bírtak a közvéleményre" - fűzte hozzá.