Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kérdések és válaszok a nagy háborúról

2014. július 14. 13:08

<

Milyen módszerekkel dolgoztak a kémek a nagy háborúban?

Az ellenségtől származó titkos információkat többféleképpen is meg lehetett szerezni: az első számú és a legegyszerűbb módszer a hadifoglyok kikérdezése volt, de egyre többször bukkantak fel légi felderítés céljából a zeppelinek, vagy később a repülőgépek. Több titkos információt tudtak szerezni az ellenség haditerveiről  a lehallgatás különböző eszközeivel: a telefonok, rádióadások, táviratok figyelésével és lefülelésével. Nagy segítség volt a britek számára, hogy már a háború elején megszereztek három német kódkönyvet, amelyek felhasználásával több tucat német rejtjeles üzenetet fejtettek meg, segítve mindezzel a brit flottát, például az 1916-os jütlandi tengeri ütközet előtt.

Az antant országok kémei a kockázatosabb táviratok helyett kezdetben egy igen kézenfekvő és egyszerű megoldást választottak a kikémlelt információ hazajuttatására: a Monarchia újságjainak hirdetéseiben kódolva jelentették meg megszerzett tudásukat, amelyet gyakorlatilag bárki elolvashatott, ugyanis például a magyar vagy osztrák újságlapok legtöbbje Londonban vagy Párizsban is elérhető volt. Pokorny Hermann alezredes, a Monarchia hírszerzésének magyar tisztje 1918-ban végül úgy döntött, hogy a lapok csak hirdetési rész nélkül mehettek külföldre.

Mata Hari

A britek és a franciák titkos ügynökei sokat megtudhattak a német csapatmozgásokról a luxemburgi pályaudvart figyelve, ugyanis a német megszállás alatt álló kisállam fontos közlekedési csomópont volt, így a vonatok számából következtetni lehetett Berlin mozgósításának volumenére. Ehhez hasonló, sikeres "vasútfigyelő" rendszert működtetett Belgiumban  La Dame Blanche, azaz a Fehér Hölgy nevű ügynök is. A háborús felek gyakran használtak nőket hírszerzésre, ilyen volt például a francia kémelhárítás számára a bűnbakot jelentő, állítólag német szolgálatban álló, 1917-ben kivégzett Mata Hari, de a kevésbé ismert, "Vörös Tigris" (Elsbeth Schragmüller) is, aki Antwerpenben negyven fős német kémhálózatot irányított.

Forrás: Bihari Péter: Kérdések és válaszok az I. világháborúról. Napvilág Kiadó, 2003.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kérdések és válaszok a nagy háborúról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra