Örökre elhallgatott a szovjet vezetők "angol hangja"
2014. május 19. 11:05 MTI
Nyolcvanegy évesen elhunyt Viktor Szuhodrev, a szovjet vezetők legendássá vált "angol hangja", aki Nyikita Hruscsovtól Mihail Gorbacsovig fordította oroszról a politikusok szavait. A tolmácsot pénteken érte a halál - jelentették be Moszkvában.
Pályafutása során Szuhodrev a hidegháború idején tartott valamennyi fontos tanácskozáson részt vett. Ő fordította angolra Hruscsov elhíresült szavait, az "Eltemetjük Önöket!" mondatot, amely 1956. november 18-án hangzott el Lengyelország moszkvai nagykövetségén és jelképévé vált a két szuperhatalom, a Szovjetunió és az Egyesült Államok közötti szembenállásnak. Az orosz külügyminisztérium közleményben méltatta az elhunytat. "Távozott a diplomata és kiváló tolmács, aki alaposságáról, lényeglátásáról, humoráról és barátságos természetéről volt ismert" - írták.
Viktor Szuhodrev 1932. december 12-én született. Az angol nyelvet - amelyet kifogástalanul beszélt - gyerekkorában sajátította el, édesanyja ugyanis a londoni szovjet kereskedelmi kirendeltségen dolgozott. Apja, a szovjet titkosszolgálat tisztje az Egyesült Államokban tevékenykedett. 1956-ban az idegen nyelvek katonai intézetében végzett, majd a külügyminisztériumhoz került. Karrierje gyorsan ívelt felfelé, hamar Nyikita Hruscsov pártfőtitkár hivatalos tolmácsa lett.
1959-ben a Life magazin közölt egy levelet, amelyben egy olvasó azt írta: részt vett egy találkozón, ahol a fiatal Szuhodrev fordította Hruscsov szavait, és úgy találta, hogy a fordító "körültekintően, de villámgyorsan" dolgozott és lenyűgöző teljesítményt nyújtott.
A briliáns tolmácsot szovjet vezetők sorával és hat amerikai elnökkel hozta össze jó sorsa. Richard Nixont olyannyira lenyűgözte Szuhodrev teljesítménye, hogy Leonyid Brezsnyevvel való 1972-es találkozóján úgy döntött, nincs szüksége az amerikai tolmácsra. Az orosz fordító így egyedül maradt a két nagyhatalmi vezetővel.
Viktor Szuhodrev egyik utolsó "fellépése" a Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan közötti tárgyalás volt, amely elvezetett a közepes és rövid hatótávolságú rakétáik felszámolásáról szóló INF-szerződés aláírásához 1987-ben. Pályafutását az ENSZ New York-i székhelyén fejezte be az orosz diplomáciai képviselet tagjaként.