Galambbal is kísérletezett a U.S. Air Force az űrkutatás hajnalán
2013. szeptember 19. 15:10
Hogyan viselkednek a macskák a súlytalanság állapotában? Erre kereste a válasz a U.S. Air Force, amely a négylábúak mellett galambokkal is végzett kísérleteket, hogy aztán filmre vegye azokat.
A macskákat egy C-131-es sugárhajtású repülőgépen vetették be a kutatók, akik arra voltak kíváncsiak, hogy a röppálya miatt 15 másodpercre súlytalanság állapotába került állatok hogyan viselkednek. (A súlytalanság a légkörben is előállítható, ha a repülőgép parabolapályán a földfelszín felé zuhanva halad.)
A tudósok tudták, hogy a Földön a macskák bármilyen körülmények között – még ha be is kötik a szemüket – mindig a talpukra esnek. A felvételeken azonban az látszik, hogy a megváltozott körülmények között erre csak akkor képesek, ha érzékelik, hogy merre van a „lefelé” irány.
A kutatás rámutatott, hogy a mikrogravitációban – ezt nevezzük közkeletű nevén súlytalanságnak – a macskák is úgy viselkednek, mint az emberek: „lebegnek”, vagy egy irányban mozognak, amíg neki nem ütköznek valaminek.
A kutatócsapat ugyanezt megcsinálta galambokkal is: a madarak a súlytalanság állapotába kerülve elvesztették mozgáskoordinációjukat, néhányuk pedig fejjel lefelé repült. Ezek a korai kísérletek végső soron azt szolgálták, hogy a tudósok még alaposabban felmérjék az állatok – így a halak, egerek és mókusok – viselkedését és mozgását a mikrogravitációban.