Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Szíria: civilizációk bölcsője, civilizációk koporsója?

2013. szeptember 16. 08:40

<

Krak des Chevalier

Miről nevezetes? A két várból álló erődítmény a közel-keleti várépítészet egyik különleges példája, amely a 11-13. századi keresztes háborúk idején volt jellemző a térségben. A szíriai Homsz városától 60 kilométerre nyugatra, a libanoni-szír határ közelében, 35 kilométerrel a tengerparttól egy 650 magas magas vulkáni kúpon elhelyezkedő kurd erődítményt 1110-ben foglalták el a keresztesek.

A nagy veszély során akár négyezer embert is ellátó építményt a johannita lovagrend a Közel-Kelet egyik leghatalmasabb és legmodernebb várává építette át. Krak des Chevaliers-nek magyar vonatkozásai is vannak: II. András királyunk keresztes hadjárata alkalmával 1218-ban meglátogatta a híres erődöt, s évi pénzbeli ajándékot ígért a franciáknak.

Mi történt vele? Már közvetlenül a szír polgárháború kirobbanása után ellentmondásos hírek láttak napvilágot arról, hogy a kormányerők veszélyeztetik a világhírű szír lovagvárat. Ezt akkor sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudták hitelt érdemlően, mindenesetre egy videót is közzétettek, amelyen jól látható, hogy a vár környékét lövik. 2012 augusztusában a kormányerők megrongálták a Keresztesek Kápolnáját. A 2006 óta világörökségi helyszín azóta is csatatér: a vár Homsz ostromakor egy légitámadást követően ismét megsérült.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Szíria: civilizációk bölcsője, civilizációk koporsója?

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra