Irán perelné az USA-t az 1953-as puccs miatt
2013. augusztus 28. 16:25 MTI
Előzetesen jóváhagyta az iráni parlament azt a törvényt, amely a kormánytól követeli, hogy indítson pert az Egyesült Államok ellen az iszlám köztársaság demokratikusan megválasztott miniszterelnökét félreállító 1953-as puccs miatt.
A napokban kerültek nyilvánosságra azok a dokumentumok, amelyekben az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) hivatalosan is elismeri, hogy hatvan évvel ezelőtt az ő irányítása idején távolították el a hatalomból Mohammed Moszadeg iráni kormányfőt.
A Washington nemzetközi bíróságon való beperelését célzó jogszabály az ügy jogi útra terelése előtt előirányozza egy bizottság megalakítását, amelynek feladata az 1953-as politikai esemény körülményeinek tanulmányozása és egy jelentés készítése.
Szerdán a parlamentben jelen lévő 196 képviselő közül 167 szavazott a törvény mellett, 5 pedig ellene. Az ülést élőben közvetítette az állami rádió. A jogszabályt támogató egyik iráni honatya, Mahdi Muszavinedzsád kijelentette: Iránnak jogi lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy az Egyesült Államok vállaljon felelősséget tetteiért. Egy másik képviselő, Mohammed Mahdi Rahbári azonban "időpocsékolásnak" nevezte a jogszabállyal való foglalkozást, mivel szerinte az országnak semmi haszna nem származik belőle.
Az 1953. augusztus 18-án elkövetett puccs helyreállította Mohammed Reza Pahlavi sah hatalmát, aki Washington közeli szövetségese lett egészen 1979-ig, amikor az iszlám forradalom nyomán megbukott a rezsimje, ő maga pedig elmenekült az országból. Az Egyesült Államok megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Iránnal azután, hogy 1979 november 4-én diákok megrohamozták a teheráni amerikai nagykövetséget tiltakozásul amiatt, hogy Washington nem adta át az iráni hatóságoknak a megbuktatott sahot. A két ország között azóta is feszült a viszony, az utóbbi időben elsősorban Irán vitatott nukleáris programja miatt.