Ősi sziklaábrázolás mutathatja az első partraszállást Ausztráliában
2013. augusztus 5. 15:44
Ausztrália északi részén egy ősi sziklaábrázolást találtak a kutatók, amely sokak szerint a kontinensre érkező első hajósokat ábrázolhatja. Az újabb elméletek szerint ezek az utazók nem európaiak, hanem valószínűleg arabok lehettek.
Az alkotások hajókat ábrázolnak, amelyekkel a hollandok 17. század eleji, ismert megjelenése előtt érkezhettek utazók a távoli kontinensre. Az hajósok sapkát és nadrágot hordanak a rajzokon. Az Ausztrál Földrajzi Társaság által támogatott hétnapos expedíció a Wessel-szigeteket szemelte ki célpontként, ahol 1944-ben öt darab afrikai rézérmét talált az Ausztrál Légierő egyik katonája.
Az Indiana Egyetem ausztrál antropológusa, Ian McIntosh által vezetett kutatócsapat a sziget barlangjaiban dolgozott, amikor bálna-, kígyó- és halábrázolások között, több évszázados, egyelőre még datálatlan barlangrajzokat találtak, amelyeken fehér, nadrágba öltözött emberek, valamint különböző méretű hajók láthatók. Mike Owen, az expedíció másik vezetője szerint a felfedezés igen sokrétű, legérdekesebb része az, ahol egy propeller által hajtott gőzhajóhoz hasonló jármű látható. (A "propeller" a felső kép bal alsó sarkában kivehető.) Hozzátette, még senki sem számolt be olyan barlangi alkotásról, amely egy „propelleres hajót” ábrázolt.
A sziklarajzok, valamint az ősi afrikai királyságból, Kilwából származó érmék együttesen arra engednek következtetni, hogy Észak-Ausztráliát 1606 előtt is, amikor Willem Jansz holland felfedező első európaiként elérte a kontinens partjait, meglátogathatta néhány tengerész.
A kutatócsoport egy fadarabkát is talált a barlangok közelében, amelyről úgy vélik, hogy egy vitorlás hajó fedélzetéről származhat. Habár még ennek a leletnek az életkorát sem tudták kivizsgálni, a fadarab alátámaszthatja azt a korábbi elméletet, hogy egy hajótörés során a víz moshatta partra a kincseket.
Tim Stone, a csoport egyik kutatója úgy véli, az érmék egy arab hajóról származhatnak, ahhoz hasonlóról, mint amelyet Szumátránál találtak 1998-ban. Azonban a tudós egy másik alternatívát is felvillantott: elképzelhető, hogy az érmék egy portugál hajó rakományából valók, a nyugat-európaiak pedig azután léptek kapcsolatba Ausztrália északi részének őslakosaival, miután 1505-ben leigázták a Kilwa Királyságot.