Drogozva alkothatott az ősember
2013. július 18. 08:55
Hallucinogén növényeket fogyaszthatott az ősember, mikor a barlangrajzait készítette – jelentették ki kutatók, miután összehasonlították az őskori alkotásokat a modern kori rajzokkal.
Tokiói kutatók barlangrajzokról készült fotókat elemeztek, majd arra a konklúzióra jutottak, hogy az eleink által a barlangok falaira felvitt geometriai minták hasonlítanak azokhoz a rajzokhoz, amelyeket a mai, drog hatása alatt álló emberek készítenek.
Az ősember a barlangok falát rituálék során pingálta ki, amely során tudatmódosító növényeket fogyasztott. A három kutató, Tom Froese, Alexander Woodward és Takashi Ikegami azt állítják, hogy az ősemberek tudatosan keresték ezeket a hallucinogéneket, amelyek "magasabb" értelmezést adtak víziójuknak, így a rajzok nem az őket körülvevő világot ábrázolják, hanem ezeket a drogos hallucinációkat.
Az Adaptive Behavior című folyóiratban publikált tanulmányból az is kiderül, hogy a világszerte megtalálható barlangrajzok – amelyek időben 40 ezer évre nyúlnak vissza – mind hasonló jegyeket viselnek magukon, függetlenül a körülményektől és a művészek személyétől.
A hallucinogén fogyasztása olyan kémiai reakciókat vált ki az agyban, amely során bizonyos idegi mintázatok, úgynevezett Turing-instabilitások rajzolódnak ki. A hallucinogén növények a prehisztorikus embert egy „spirituális helyre” repítették, a rituálék során létrehozott rajzoknak pedig nagyobb jelentőséget kezdtek tulajdonítani a többi alkotáshoz képest.
A kutatókban megfogalmazódott a kérdés, hogy miként lehetséges, hogy számos, földrajzilag egymástól távol, több ezer kilométerre eső, így még véletlenül sem érintkező kultúrákban pontosan ezek a hasonló mintázatok kaptak szimbolikus szerepet az adott művészektől.