Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Befolyásos tanácsadók a középkortól a hidegháborúig

2013. július 2. 18:22

<

Niccolò Machiavelli

Machiavelli, korának egyik legnagyobb gondolkodója ifjúkorában falta a könyveket, s mivel mindenevő volt (a lovagregényektől a Biblián át a legunalmasabb jogi szakkönyvekig szinte mindent elolvasott), műveltsége a kora újkor hajnalán az egyik legnagyobb lehetett a háborúk dúlta Európában. A jogi egyetemről friss diplomásként kilépő Machiavelli tehetségére sokan felfigyeltek, s tanácsadói megbízatása hamar körvonalazódni látszott.

Kezdetben a köztársasággá váló Firenze kancelláriájának titkára, majd a Tízek Tanácsának tagja lett. A művelt férfiú a kontinens számos pontján megfordult, ami látóköre szélesítését segítette. Machiavelli már a 16. század elején Itália egyesítéséről álmodott, jóval megelőzve korát, hiszen az Olasz Királyság létrejöttére még több mint 350 évet kellett várni.

Miután a Mediciek visszafoglalták Firenzét, a titkárnak távoznia kellett posztjáról, s rövid ideig fakereskedésből tartotta fenn magát. Ám a híres uralkodócsalád tagjai hamar felismerték, hogy saját és a gondolkodó céljai végtére is ugyanazok, csak a Mediciek Itália egyesítését a saját uralmuk alatt képzelték el, így gyakran kikérték véleményét az állam- és a külügyekben.

Machiavelli nem ragadt le az egyik oldalnál, s olykor az ellenséges Borgiákat is hasznos tanácsokkal látta el, de gyakran a firenzei színházak is kikérték a bölcs ember véleményét. Főként olasz területeken tevékenykedett, bár fő művét, az időtállónak bizonyuló A fejedelem című munkáját bármelyik európai uralkodó kezébe vehette.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Befolyásos tanácsadók a középkortól a hidegháborúig

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra