10 tény a spanyolnátháról
2013. május 23. 10:40
1. Az 1918 és 1920 között több hullámban tomboló spanyolnáthát az emberiség történetének egyik legpusztítóbb világméretű járványaként tartják számon.
2. A járványban a Föld lakosságának mintegy 20-40 %-a betegedett meg. Az elhunytak számát a legtöbben 50 és 100 millió közé teszik, ami jóval meghaladja az első világháború áldozatainak számát.
3. Máig vitatott, hogy pontosan honnan indult el a járvány. A lehetséges helyszínek között van Franciaország, Kína, Spanyolország, Ausztria és az USA is.
4. Bár a járványok többsége esetében a gyerekek és az idősek a legveszélyeztetettebb csoportok, a spanyolnátha a fiatal, életerős felnőttek körében szedte a legtöbb áldozatát. Ennek oka azóta is tisztázatlan.
5. A háborús országokban cenzúrázták az influenzajárványra vonatkozó tudósításokat, így a valós veszélyekről szóló első hírek a semleges Spanyolországból érkeztek. Innen ered a spanyolnátha elnevezés.
6. Gyakori volt, hogy a holttesteket elégették és tömegsírba temették, majd a sírt mésszel öntötték le.
7. A járvány okozta többek között Sigmund Freud egyik lánya, Guillaume Apollinaire francia költő, valamint Max Weber német szociológus halálát is.
8. Egon Schiele felesége terhes volt, amikor végzett vele a spanyolnátha. A híres osztrák festő utolsó rajzait a halálos ágyán fekvő asszonyról készítette, majd három nappal később ő is meghalt.
9. A spanyolnátha túlélői közé tartozott Woodrow Wilson, David Lloyd George, Franklin Delano Roosevelt és Franz Kafka is.
10. Világszerte számos szokatlan jogszabályt hoztak a járvány terjedésének megakadályozása érdekében. Franciaországban például megtiltották a köpést, Arizonában pedig a kézfogás vált bűncselekménnyé.