70 év után betűzték ki a hadifoglyok titkos üzenetét
2013. május 10. 08:52
Matematikusok, történészek és földrajztudósok fogtak össze, hogy megfejtsenek egy hetven évvel ezelőtti, a brit MI9 által használt titkos üzenetet.
A titkos kódokat a brit hadügyminisztérium szigorúan titkos, MI9 kódnevű részlege használta, hogy információkhoz jusson az európai hadifogoly-táborokban élő katonáktól és kísérletet tegyen kiszabadításukra.
A levelek arról szólnak, hogy a szövetségesek hogyan próbálták meg kiszabadítani a hadifoglyokat, s hogy a katonák milyen információkkal látták el londoni feletteseiket a háború idején.
A matematikusokból, történészekből és geográfusokból álló kutatócsapat figyelmét a néhai John Pryor leszármazottjai hívták fel a titkos üzenetekre; Pryor alhadnagyként szolgált a brit fegyveres erőkben és akkor fogták el, amikor társai dunkirki kiszabadítását tervezte.
Pryor 30 évvel ezelőtt értesítette családtagjait a levelek létezéséről, azonban arra már nem emlékezett, hogyan „működtek” a kódok.
A kutatást Barbara Bond (Plymouth University) kezdte meg, miután egy véletlen folytán beszélgetésbe elegyedett John Pryor fiával, Stephen Pryorral, s tőle megtudta, hogy a veterán több titkos levelet is küldött a németországi hadifogoly-táborokból.
Az alkalmi kutatópáros nem járt sikerrel, így David McMullan matematika professzorhoz fordultak, akinek az apró jelekből sikerült kihámoznia a részleteket, így például azt, ha Pryornak térképre vagy útlevelekre volt szüksége. A meneküléshez szükséges lényegi információkat egy, a táborban levő kódírónak juttatták el, aki tudta, hogyan kell elrejteni azokat az éber őrök elől.