Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 tény a szesztilalomról

2013. február 20. 10:37

<

1. Az 1919-ben ratifikált és 1920. január 16-án életbe lépett 18. alkotmánykiegészítés az Egyesült Államok egész területén megtiltotta az alkoholos italok előállítását, forgalmazását és behozatalát. Az 1933 decemberéig tartó szesztilalom alatt megerősödött a szervezett bűnözés, a szövetségi államok pedig több milliárd dollárnyi adóbevételtől estek el.

2. Az alkohol-ellenesség mélyen gyökerezik a puritán angolszász társadalomban. Már 1657-ben a massachusettsi bíróság illegálisnak nevezte a tömény szeszes italok kereskedelmét.

3. A szesztilalom bevezetésének élharcosa, az 1893-ban alapított Szalonellenes Liga nem az alkoholfogyasztás, hanem a szalonokban történő alkoholárusítás ellen kampányolt.

4. Az autógyáros Henry Ford támogatta a szesztilalmat, úgy hitte, hogy az hozzájárulhat egy hatékonyabb gazdaság megteremtéséhez.

5. Kansas állam leghíresebb aktivistája, Carrie Nation sorra járta a bárokat és isteni himnuszokat zengve, szekercéjével rendre szétverve a szalonok italkészletét.

6. Az áldozáshoz továbbra is lehetett bort használni.

7. Terápiás célra az orvosok felírhattak alkoholtartalmú italokat a rászorulók számára. Ezen az úton több mint négymillió liter szesz jutott el a "páciensekhez".

8. Az alkoholtilalom évei alatt megváltoztak az italfogyasztási szokások. Elterjedt a koktélozás, míg az éttermi italfogyasztás szinte teljesen eltűnt.

9. A szesztilalom alkonyán az első legális sörszállítmányt Franklin Delano Roosevelt elnök részére szállították.

10. A közhiedelemmel ellentétben a szesztilalom évei alatt az illegális alkoholtartalmú nedűk előállítását és kereskedelmét legnagyobbrészt magányos kalandorok végezték. A szervezet bűnözés leginkább a nagyvárosokra koncentrált.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	10 tény a szesztilalomról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra