10 tény a kamikazékról
2013. február 6. 12:02
1. A japán légierő öngyilkos alakulatát, amely kamikaze néven vált híressé, 1944. október 21-én vetették be először a Fülöp-szigeteki Leyte-öbölben.
2. A kamikaze szó jelentése isteni szél, és arra a tájfunra utal, amely két ízben is megsemmisítette a Japán ellen induló mongol hajóhadat.
3. Az öngyilkos támadások alapját a busidó adta, amelynek alapján egy harcos számára a hadifogság a legnagyobb megalázatást jelentette. A katona élete megőrzésével elvesztette a becsületét.
4. Az öngyilkos pilóták zöme önkéntes volt.
5. Az első kamikaze támadásokat követően, hogy elkerüljék a pánikot, az amerikai hadsereg teljes hírzárlatot rendelt el. A sajtónak megtiltották, hogy ezekről az akciókról hírt adjon.
6. A bevetésre induló egységeket parancsnokuk rizsborral búcsúztatta. Az italt a császár ajándékának nevezték.
7. A pilóták legfőbb célpontjai a repülőgép-hordozók voltak. A könnyen áttörhető, faborítású repfedélzetet, vagy a repülőgépek mozgatására szolgáló központi liftet célozták meg.
8. A kamikaze támadásokhoz kifejlesztett speciális, lökhajtásos repülő torpedót, az Okhát nehéz volt lelőni, mert közvetlenül a víz fölött, 650 km/h (403 mph) sebességgel közelítette meg a kiszemelt célpontját.
9. A japánok több mint 5000 kamikaze repülőgépet tartalékoltak a Japán elleni amerikai támadás visszaverésére. A háború alatt körülbelül 2500 bevetésre került sor.
10. A kamikaze taktika szellemi atyja, Ónisi Takidzsiró altengernagy Japán kapitulációja után szeppukut, rituális öngyilkosságot hajtott végre. Búcsúlevelében bocsánatot kért a feláldozott pilóták családjaitól.