Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 tény a fogmosás történetéről

2013. február 1. 18:16

<

1. Az ókori egyiptomiak porrá zúzott ökörpatából, égetett tojáshéjból, mirhából és vulkáni hamuból álló „fogkrémmel" tisztították fogaikat.

2. A rómaiak a lerakódások hathatósabb eltávolítása végett „varázsporukba" zúzott osztriga héjakat és csontokat kevertek.

3. A fogkefe történetének gyökerei az ókori Babilóniába nyúlnak vissza, ahol fogtisztítás gyanánt fadarabkákat rágtak az emberek.

4. 800 évvel ezelőtt a kínaiak megalkották a fogkefe ősét: bambuszból vagy elefántcsontból készített nyélre – sörte gyanánt – vaddisznó szőröket erősítettek. A kínai fogkefe prototípusai a középkorban jutottak el Európába.

5. Európában a fogkefék sörtéit leginkább lószőrből készítették. Úgy tartották, hogy a vaddisznószőr túl erős és felsérti az ínyt.

6. A 18. század végén egy angol úriember, bizonyos William Addis a börtönben ülve alkotta meg a modern fogkefék ősét. Egy csontnyélbe lyukakat fúrt, majd disznószőrt húzott át rajtuk és megkötötte a szálakat.

7. William Addis fia az 1860-as évek végére már automatizált gyártósoron 29 fajta fogkefét készített.

8. Az 19. században az olcsóbb fogkefék sörtéit disznószőrből, a drágábbakat borzszőrből készítették. 1938-ban kitört a "sörteforradalom", innentől kezdve az állatszőröket nejlonra cserélték.

9. A fogmosás igazán a második világháború után kezdett elterjedni az USA-ban, mivel a hadseregben a rendszeres fogpucolás a katonai "tízparancsolat" része volt. A hazatérő bakák ettől a szokásuktól már otthon sem váltak meg.

10. Az első elektromos fogkefét Svájcban készítették el, és 1939-ben dobták piacra nem nagy sikerrel. Tömeges elterjedésük az 1980-as évek végén kezdődött.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	10 tény a fogmosás történetéről

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra