Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

70 éve törték meg Leningrád blokádját

2013. január 17. 18:31 MTI

<

Támadás a blokád ellen

A leningrádi frontvonal 1941. október elejétől nem változott lényegesen, egészen 1943 januárjáig, amikor a Vörös Hadsereg - egy időben a sztálingrádi offenzívával - támadást indított a blokád megtörésére. A Leonyid Govorov tábornok vezette Leningrádi Front és a Kirill Mereckov tábornok által irányított Volhovi Front a Balti Flotta és a Ladogai Flottilla erőitől támogatva azt a parancsot kapta, hogy a Ladoga-tótól délre törjék át az ellenség védelmét, és teremtsék meg a szárazföldi összeköttetést Leningráddal.

Német zárótűz utáni segítségnyújtás

A Szikra hadművelet 1943. január 13-án reggel indult: erős tüzérségi és légi előkészítés után egyszerre lendültek támadásba a két front csapatai. A Volhovi Front 2. csapásmérő hadserege és a Leningrádi Front 67. hadserege öt nap múlva a leningrádi munkás lakónegyedek körzetében egyesült, áttörve a német blokádot és helyreállítva a város szárazföldi összeköttetését az országgal.

A Ladoga-tó partján mintegy 8-10 kilométer szélességű folyosó került szovjet kézbe, és a vasútvonalat is kiépítették rajta. Helyreállt a lakosság ellátása, az iparvállalatok nyersanyaghoz és fűtőanyaghoz jutottak, több villamos energiát állítottak elő, és teljes gőzre kapcsolt a hadianyaggyártás. A polgári lakosság létszáma ekkorra mintegy 800 ezerre olvadt, közülük sokakat még az év során evakuáltak a hátországba. A Leningrádért folyó harcok 1944. január 27-ig tartottak, a Vörös Hadsereg nagyszabású támadása ekkor szorította vissza a németeket a balti államok területére.

Az 1941-44-es leningrádi csata a második világháború egyik legdrámaibb fejezete, a múlt században egyetlen más város sem élt át ilyen hosszú ostromot. Leningrád 872 nap után szabadult fel teljesen, a blokádnak a nürnbergi per adatai szerint 632 ezer áldozata volt (történészek szerint ez a szám a valóságban felülmúlhatta a kétmilliót is). Mintegy három százalékukkal végzett bomba vagy fegyvertűz, a többiek az éhezésbe, haltak bele vagy megfagytak. A város hősies kitartása kulcsszerepet játszott abban, hogy a Vörös Hadsereg erőt tudott gyűjteni, és sikeresen megfordította a második világháború menetét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	70 éve törték meg Leningrád blokádját

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra