A történelem leggazdagabb emberei
2012. október 18. 18:58
4. Andrew Carnegie, távírász és acélmágnás
Az 1838-ban Skóciában született Carnegie szüleivel 1848-ban vándorolt ki az Egyesült Államokba. Kezdetben egy orsógyárban vállalt állást, majd hírvivőnek állt. A ranglétrán gyorsan haladt felfelé, s hamarosan megalapította saját távíró cégét.
Carnegie pénzéből számos iskolát, könyvtárat és egyetemet alapított az USA-ban, az Egyesült Királyságban és Kanadában, valamint nyugdíjalapokat hozott létre korábbi alkalmazottai részére. Carnegie-t a maga korában gyakran emlegették úgy, mint a világ második leggazdagabb embere John D. Rockefeller után.
A távírászként indult Carnegie az 1860-as években már komoly pénzeket tett a vasút- és az építőiparba, de az olajfúrótornyok fellendülő üzletébe is invesztált. Azonban legtöbb pénzét az acéliparból szerezte: a Carnegie Steel Company az 1890-es években a legnagyobb és legjobban jövedelmező ipari vállalkozás volt a világon. 1901-ben 480 millió dollárért adta el cégét J.P. Morgannak, aki a U.S. Steel-t hozta létre belőle. Carnegie akkori vagyona a becslések szerint ma 310 milliárd dollárt érne.