Vizsgálják a Mary Rose tűzerejét
2012. október 17. 15:24
30 évvel ezelőtt, 1982. október 11-én emelték ki a Tudorok legendás hadihajóját, a több mint négyszáz éve elsüllyedt Mary Rose roncsát, amelynek vizsgálata azóta is gőzerővel folyik. A hajón talált lövedékeket „neutronos” vizsgálati módszerekkel, a leleteket megkímélve sikerült elemezni svájci kutatók bevonásával.
A Mary Rose korának egyik legnagyobb hadihajója volt, fegyverzete 90 ágyúból, legénysége 200 tengerészből, 185 katonából és 30 ágyúkezelőből állt. A hajó 1512-ben készült el, és szolgálatának 33 éve alatt számos háborúban harcolt Franciaország és Skócia ellen; végül 1545. július 19-én süllyedt el a Wight-sziget közelében. A Mary Rose-t 1967-ben találták meg, a roncsokat 15 évvel később, 1982-ben emelték ki; a vitorlás maradványai jelenleg az angliai Portsmouthban tekinthetők meg.
A Huddersfieldi Egyetem a The Mary Rose Trust-tal karöltve régóta folytat kutatásokat a roncson. Ez az intézmény ad otthont az International Institute for Accelerator Applicationsnek és az Arms and Armour Research Groupnak, amely két intézet a közös erőfeszítéseknek köszönhetően új felfedezésekről számolhatott be VIII. Henrik angol király (1509-1547) zászlóshajójának felszereltségével, haditechnikájával kapcsolatban.
A legtöbb olyan lövedéket, amely a Mary Rose-on használt fegyverekből maradt vissza, a későbbi századokban nem használták. Ugyan mindegyik ólomból készült, de ezek közepén egy „kinövés” található; ennek funkcióját régóta kutatják a szakértők, akik több elmélettel is előálltak: elképzelhető, hogy a spórolás vezethette a mestereket az öntés során, de könnyen lehet, hogy a forma speciális, nagyobb hatékonyságú röppályát tett lehetővé.
Mint azt Glenn Foard, a Huddersfieldi Egyetem régésze elmondta: a lövedékeket eddig csak röntgensugaras radiográfiával tudták megvizsgálni, ami nem tette lehetővé, hogy "belelássanak" a leletekbe. A kutatócsapat ekkor a svájci Paul Scherrer Intézethez és személyesen Sue Kilcoyne-hoz fordult segítségért, aki a neutron radiográfia és neutron tomográfia segítségével a lövedékek "szétnyitása" nélkül tudott a leletekbe „hatolni” és képeket készíteni róluk. A Mary Rose elsüllyedésével végződő solenti csatából összesen 1600 golyó és 2500 komplett nyíl maradt fenn.