Ókori zsinagóga Limürából
2012. szeptember 28. 15:38
Az ókori Limüra területén ásó régészek bejelentették, hogy megtalálták a lükiai civilizáció második zsinagógáját.
Martin Seyer ásatásvezető, az Osztrák Intézet tájékoztatása szerint a kutatók először arra gyanakodtak, hogy az épület maradványai helyén eredetileg egy kemence volt. Aztán mikor előkerült egy rituális fürdésre használt kád majd egy menóra, kiderült, hogy a romok egy zsinagógából maradtak vissza.
A limürai (Antalya) zsinagóga a második a sorban, ami a történelmi lükiai régió területéről előkerült. Az elsőt még 2009-ben, az antalyai Demre körzetében, az ókori Müra városában találták meg. Habár még csak az ásatás elején tartanak, annyi elmondható, hogy a zsinagóga hatalmas területen terült el. A korszak – Theodosianus császár nevéhez köthető – vallási előírása szerint csak a ma már meglevő imaházakat lehetett restaurálni, az újak építése tilos volt.
Lükia ókori földrajzi egység, nevét a lukkák népének görög alakjáról kapta, egy félszigetszerű hegyvidék Kis-Ázsia délnyugati részén, a mai Törökország területén. A félsziget ma két török tartomány része, keleti nagyobbik darabja Antalya nyugati felén, a nyugati kisebb darabja Mugla délkeleti részén helyezkedik el.