Piramisok a nagyvilágban
2012. augusztus 23. 17:36
Egyiptomi piramisok
A világ leghíresebb piramisai Egyiptomban találhatók, 2008-ig a fáraók országában összesen 135 piramist tartottak nyilván. A legismertebb a gízai Kheopsz-piramis, amely az egyik legnagyobb a világon. Az angliai Lincoln-katedrális 1311-ben történt befejezéséig ez volt a legmagasabb építmény a Földön.
Kheopsz piramisa
Az 52 600 négyzetméter alapterületű piramis az ókori világ hét csodájának egyike volt, s ez az egyetlen, amely túlélte a modern időket. Az ókori egyiptomiak a piramisokat fehér, csiszolt mészkővel fedték be, amely nagy mennyiségű megkövesedett tengeri üledéket tartalmazott. Ezen kövek legtöbbje az évezredek során leesett vagy elhordták az arabok, s a kairói mecsetek építéséhez használták fel.
Dzsószer lépcsős piramisa
A legtöbb egyiptomi piramis Kairó közelében található, egyik kivétel a jelenlegi fővárostól 600 kilométerre délre található abüdoszi templomegyüttes. Az egyiptomi piramisépítés a harmadik dinasztia idején, Dzsószer fáraó uralma alatt vette kezdetét. A legutolsó piramisépítő uralkodó I. Jahmesz volt, akinek uralkodását követően a fáraók földi maradványait főként a Királyok Völgyébe temették.