Hitler unokaöccse, Sztálin leánya és egyéb disszidensek
2012. augusztus 22. 17:29
A legkisebb disszidens
Amikor a Polovcsak család a szovjetek által ellenőrzött Ukrajnából Chicagóba költözött 1980 januárjában, úgy gondolták, hogy végre megtalálhatják az amerikai álmot. Nem így történt. Kevesebb, mint hat hónap után a család úgy határozott, hogy hazaköltöznek. Legalábbis tagjainak nagy többsége, ugyanis a 17 éves Natalia és 12 éves öccse, Walter úgy döntöttek, hogy Amerikában maradnak.
Napokkal a repülőgép földre érkezését követően a testvérpár a Chicagóban élő rokonok segítségével vallási menedékjogot kért, mondván a Szovjetunióban üldözik a baptista vallásúakat.
Natalia kora miatt szülei jogilag már nem tudták elérni, hogy lányuk hazajöjjön, azonban Walter még kiskorú volt, így szülei a chicagói rendőrkapitányságtól kértek segítséget, hogy a gyermekük feletti felügyelet ismét őket illesse meg. Az amerikai külügyminisztérium és a bevándorlási szervek azonban ahelyett, hogy eleget tettek volna a szülők kérésének, Illinois Állam felügyeletére bízták a gyermeket.
Mivel a kezük meg volt kötve, a Polovcsak család többi tagja a fiú nélkül tértek vissza otthonukba, azonban politikai és jogi csatornákon keresztül is folytatták a harcot fiuk visszatérése érdekében. Nem sokkal később a szovjet nagykövetség, az FBI, a KGB és az ACLU (American Civil Liberties Union) is belekeveredett az ügybe, amely vitatott bírósági ügyek sokaságába torkollott.
Az USA kormánya szándékosan húzta el a bírósági procedúrát, míg végül hat év elteltével Walter elég idős lett ahhoz, hogy önmaga döntsön hollétéről. Letette az esküt, s amerikai állampolgárrá vált néhány nappal azután, hogy betöltötte a 18. születésnapját, és mind a mai napig ott él.