Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Pénzszűke akadályozza a nácivadászok munkáját

2012. február 15. 13:01

Nem az akarattal van a baj, sokkal inkább az egykori náci bűnösökre szakosodott ügyészek alacsony száma akadályozza a még élő náci tisztviselők felkutatását - állítja egy német professzor.

<

„Valóban kis hal ő, természetesen, ez igaz. A hierarchia legalsóbb fokán állt. De az ügyfeleim szemszögéből nézve – akik családjaikat vesztették el Sobiborban – teljesen érdektelen kérdés, hogy nagy hal vagy kis hal volt-e az, aki részt vett szeretteik legyilkolásában, s akit az igazságszolgáltatás elé kell vinni” – mondta el Cornelius Nestler, a Kölni Egyetem professzora, aki a John Demjanjuk-ügy felpereseit képviselte Németországban.

Az Izraelbe látogató professzor előadásában hangsúlyozta: „az ügyészeknek nem az jelenti a problémát, hogy vád alá helyezzék Demjanjukot azért, amit tett, hanem mert az elmúlt évtizedekben elmulasztották ugyanezt megtenni a magas rangú náci tisztviselőkkel szemben.”

Nestler most újabb kis hal után vadászik: a Haaretz izraeli napilapnak adott interjújában elárulta, hogy egy 28 német őr nevét tartalmazó lista van a birtokában, ők mindannyian a flossenburgi koncentrációs táborban teljesítettek szolgálatot. „Úgy gondolom, hogy néhányuk még él, a vádhatóság feladata felkutatni őket” – magyarázta Nestler. „A kor nem számít, nem futhat el valaki a felelősség elől, csak azért, mert megöregedett” – fűzte hozzá.

1938 és 1945 között 97 ezer fogoly fordult meg a bajorországi táborban. A washingtoni Holocaust Memorial Museum adatai szerint körülbelül 30 ezer ember, köztük 3515 zsidó hunyt el ebben az időszakban. „Az, aki őrként dolgozott itt, megakadályozta az embereket a szökésben, ezért felelősségre kell őket vonni” – vallja Nestler.

A professzor a müncheni főügyésznek már átadta a náci tisztviselők neveit tartalmazó listát. Nestler szerint a felkutatás egyszerű feladat, hiszen bármelyik rendőr képes rá a rendelkezésre álló információk (például telefonkönyv) felhasználásával. Ez azonban úgy tűnik, mégsem működik zökkenőmentesen: a professzor úgy gondolja, hogy a források szűkösségével magyarázható a folyamatos megtorpanás. „Csupán egy olyan ügyészről tudunk, aki nem dolgozott legalább két, folyamatban levő ügyön”.

Ki volt Demjanjuk?

Demjanjukot 2009 májusában toloncolták ki az Egyesült Államokból Németországba. 1981-ben fosztották meg amerikai állampolgárságától, miután az amerikai igazságügy-minisztérium azzal gyanúsította meg, hogy ő volt a treblinkai haláltábor Rettegett Iván néven ismert őre. Kiadták Izraelnek, ahol 1988-ban bűnösnek találták, és halálra ítélték, majd öt évvel később felmentették, mert a bíróság szerint tévedés történt a személyazonosság megállapításakor.

Az egykor Ohio államban élt autószerelőt azzal vádolják, hogy 28 060 fogoly meggyilkolásában volt részes a sobibóri haláltáborban. A 90 éves férfi tagadja a vádakat. A védelem szerint Demjanjuk szovjet katona volt, aki német fogságba esett, és őt is fogolyként küldték a táborba.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

	Pénzszűke akadályozza a nácivadászok munkáját

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra