Már a maják is rághatták a dohányt
2012. január 12. 15:23 Live Science
Egy maja kézműves által készített flaskában talált nikotin maradvány az első jel arra, hogy a közép-amerikai civilizáció is élt a káros szenvedéllyel.
A flaskán látható szöveg (Yo-'OTOT-ti 'u-MAY, a "dohányod hazája") még nem győzte meg a régészeket afelől, hogy a maják is termesztettek dohányt. „A kézművestermékre írt szöveg ugyan jelezheti a benne tárolt anyagot, de félrevezető is lehet” – magyarázza Jennifer Loughmiller-Newman (Albany Egyetem).
A flaskában talált nikotin maradvány azonosításával a kezdeti szkepticizmus hamar köddé vált. A kutatók szerint a tárgy dohánylevelek tárolására szolgált, de semmi esetre sem használhatták "hamutálként" – írják tanulmányukban. A flaska egyébként a klasszikus maja korszak idejére, i.sz. 700 körülre keltezhető, valószínűleg a mexikói Campeche-ben gyártották, s egyike azon tárgyaknak, amelyek az amerikai Kongresszusi Könyvtár Kislak-gyűjteményét képezik.
A kutatók szerint a flaskában talált nikotin arra enged következtetni, hogy a dohányt inkább rágták, mint szívták volna, lime-mal összekeverve, esetleg alkoloholba téve fogyasztották. Az mindenesetre megállapítható, hogy az a dohány sokkal erősebb a ma ismert növénynél, s elég erős volt ahhoz, hogy hallucinogén szerként lehessen használni.