Török hadművelet a műkincsek visszaszerzésére
2011. december 2. 08:36
Ankara minden elkövet annak érdekében, hogy visszaszerezze a jelenleg külföldi múzeumokban lapuló kincseit. Idén nyáron 94 év után végre visszatért hazájába a Bogazköy (Hattusa) szfinx is, amelyet eredetileg restaurálásra szállítottak Németországba.
A diplomáciai csörtékkel kísért huzavona első állomásaként Németország valamikor 1924 és 1937 között szolgáltatta vissza a szfinxpár egyikét Törökországnak. Ertugrul Günay török kulturális és turisztikai miniszter kitörő lelkesedéssel fogadta, hogy a második darab is megérkezett az országba. „Ez a régészet nagy napja” – mondta.
Törökország az egyik legtöbbet költ a világon régészeti feltárásokra, s elkötelezett az ország területéről származó, de jelenleg más állam múzeumában található műkincseinek visszaszerzése iránt; csak ebben az évben eddig 1900 lelet került vissza, 2007 óta pedig háromezer, ebből több mint ezer érme volt.
Jelenleg 122 ásatás folyik török régészek vezetésével, 46-ot pedig külföldi szakemberek irányítanak. Günay fontosnak tartotta elmondani, hogy Törökország mára teljesen magáévá tette anatóliai örökségét, s meg is kívánja védeni azt – legyen az prehisztorikus, muszlim, zsidó vagy keresztény emlék.
Fontos persze az is, hogy Törökország láthatóvá tegye a felfedezéseket, amivel könnyen az országba lehet csábítani a turistákat. Ezt jelzi, hogy egyre többet költenek a múzeumok modernizálására. De Günay legutóbb például a kádesi béke előtt emelt kalapot, amikor a történelem egyik legelső, az egyiptomiak és a hettiták között köttetett írásos békeegyezményről szóló emlékművet leplezett le.