Kutathatóvá váltak a náci propagandakiállítások
2011. október 21. 12:55 MTI
Egy új adatbank révén a tudósok és a nagyközönség előtt is megismerhetővé váltak az egykori Nagy Német Képzőművészeti Kiállítások (GDK), amelyeket 1937 és 1944 között rendeztek a nácik Münchenben, az akkor a Német Művészet Háza elnevezésű múzeumban.
A hajdan évi akár 600 ezer látogatót is vonzó propagandakiállítások anyagának eddig csak 10 százaléka volt ismert képekről.
A "náci művészet templomának" utódintézménye, a Központi Művészettörténeti Intézet (ZIKG) kutatói két éven át dolgoztak a GDK Research nevű projekten, amelynek keretében 12 550 kiállítási tárgyat foglaltak online katalógusba, az alkotókon kívül megnevezve a vevőket és az eladási árakat is, és különböző szempontok (évek, témák, szerzők, vevők) szerint csoportosítva a műveket.
A képzőművészeti tárlatokat műkincsvásárnak szánták, az ott bemutatott alkotások 50 százalékát el is adták. A legjobb kuncsaft maga Adolf Hitler volt, aki az évek folyamán hétmillió birodalmi márkával messze a legtöbb műalkotást vásárolta fel - a második helyen álló Joseph Goebbels már csak 1,2 millió márkát áldozott a művészetekre.
Az intézet igazgatója, Okwui Enwezor szerint az adatbank létrehozásával demisztifikálni akarták az egykori nagy kiállításokat, olyannak bemutatni a náci művészetet, amilyen a valóságban volt, "vagyis részben teljesen banális".
Az adatbank csütörtökön vált hozzáférhetővé az érdeklődők előtt.