Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kiállítanak egy pompeji luxusházat

2011. szeptember 22. 09:03 The Daily Mail

A világ legrégibb központi fűtése is látható lesz azon a párizsi kiállításon, amelynek keretében egy kétezer éves pompeji villát rekonstruáltak.

<

Több mint kétszáz, egyenként kétezer éves műkincs kerül bemutatásra abban az i.sz. 1. századi pompeji villában, amelynek rekonstruálását nemrég fejezték be a szakemberek. A kiállított „tárgyak” között van egy hideg és egy meleg vizes vezeték, de megtekinthetők a padlófűtés egyes elemei is.

A fürdővízhez tartozó vízmelegítő szintén látható abban a házban, amely a kutatók szerint egy gazdag földtulajdonoshoz, magisztrátushoz, vagy kereskedőhöz tartozott. Akinek még ez se lenne elég, azok a bámulatos márványszobrokban és freskókban gyönyörködhetnek a triclinium (étkező), a culina (konyha) és a balneum (fürdő) helyiségében.

A hétköznapi tárgyak által betekintést nyerhetünk a Vezúv által 79-ben letarolt, Nápoly melletti város mindennapjaiba. A ruhákra, a hajra és a lábra öntözött illatos olaj és a fürdéshez használt súrolók pedig egyenesen a luxust jelenítik meg.

A francia-olasz együttműködésnek köszönhetően a felső osztály élete tárul a Párizsba ellátogatók szeme elé; a kiállítás azért is egyedülálló, mivel csak nagyon kevés magánház élte túl a birodalmat, különösen ha azokat a színházakkal, az amfiteátrumokkal és egyéb középületekkel hasonlítjuk össze.

A Pompeii – A Way of Life című kiállítás szerdán nyílt meg a párizsi Musée Maillolban az olasz kulturális örökség minisztériuma és a Nápolyi és Pompeji Régészeti Örökség közreműködésével. A tárlat február 12-ig tekinthető meg.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kiállítanak egy pompeji luxusházat

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra