Megoldódhat a Mississippi indiánjainak rejtélye
2011. szeptember 9. 09:47
Amerikai régészek egy 1050 körül lakott indián települést tárnak fel; reményeik szerint az ásatás során választ kaphatnak arra, hogy mi történt a rejtélyes módon letűnt Mississippi-kultúrával.
A Mississippi-kultúra képviselői a névadó folyó környékén éltek több mint ezer évvel ezelőtt. A titokzatos indián nép városokat épített, halmokat emelt, viszont máig ismeretlen okokból kifolyólag 200-300 év után eltűnt. A most folyó ásatások során feltárt - úgynevezett kelet St. Louis - lelőhely csupán 150 év után néptelenedett el. Patrick Durst, az Illinois-i Egyetem kutatóintézetének munkatársa szerint 1200 környékén hagyták el a települést.
A feltárás során az archeológusok a városhoz közeli Cahokia-kultúrával fenntartott kapcsolatának jellegét elemzik. „Nem gondoljuk szükségszerűen, hogy ellenségek voltak, de talán nem pontosan ugyanahhoz a kulturális csoporthoz tartoztak” - közölte Durst. A kutatás legfontosabb kérdése az, hogy honnan jöttek a falu egykori lakói, és mi történt velük; beolvadtak-e a modern indiánok közé, vagy kihaltak?
Brad Koldehoff, az Illinois-i Közlekedési Hatóság régésze szerint a bukás oka környezeti tényezőkben keresendő, mert a település lakói túlzott mértékben kihasználták a növény- és állatvilágot. „Léteznek szélsőségesebb elképzelések is, a háborút is beleértve. Vannak felégetett házak is; nem tudjuk, hogy szándékosan ők gyújtották fel egy elhagyási rituálé keretében, vagy pedig a területet megtámadó emberek tették” - fűzte hozzá Durst.
A 2008-ban megkezdett leletmentő ásatást azonban le kell zárni az év végéig egy beruházás miatt, ezért amit nem hoz felszínre a régészek ásója, az a bulldózerek martaléka lesz.