Feléledhet a negyven éve kilőtt brit műhold
2011. szeptember 9. 10:56 Discovery News
Egy brit doktorandusz olyan műholddal kíván kapcsolatba lépni, amely 1996 óta nem továbbít jelet.
A Prospero X3-nek elkeresztelt szatellit az egyetlen olyan brit műhold, amelyet 1971-ben egy brit rakéta állított pályára. Az esemény 40. évfordulója előtt tisztelegve Roger Duthie az University College London Mullard Űrkutatási Laboratórium munkatársaival együtt újra kapcsolatot kíván létesíteni a 66 kilogramm tömegű mesterséges égitesttel.
A Prosperót azért állították Föld körüli pályára, hogy kísérleteket végezzen a napelemekkel és vizsgálja a mikrometeoritok működését. Ugyan missziója hivatalosan 1973-ban véget ért, a műholddal azonban még két évtizedig évente egy alkalommal kapcsolatban maradtak a kutatók. Amikor a brit védelmi minisztérium felszámolta a Black Arrow programot, a Prospero-csapat folytatta küldetését; a britek igen nagy érdeklődést tanúsítottak az űrkutatás iránt, de 1971-től Nagy-Britannia más űrügynökségek segítségéhez volt kénytelen folyamodni, hogy eszközeit fellője.
Tavaly azonban végre felállt a Brit Űrügynökség, amely a polgári célú űrkutatás összefogását célozta. Az egyetlen, brit rakéta által Föld körüli pályára állított műhold kilövésének 40. évfordulója nemzeti büszkeséggel tölti el a csatornán túl élőket. Nem kis feladatra vállalkozott a magát nemes egyszerűséggel csak „asztrorégésznek” nevező Duthie; annál is inkább, mivel a korábbi csapatot szélnek eresztették, s úgy tűnt, hogy a kommunikációs kódok és technikai dokumentumok végleg elvesztek.
Ezek a kódok végül a kewi Nemzeti Levéltárból kerültek elő, de még meg kell szerezni az Ofcom jóváhagyását, hogy a jelenleg más műholdak által birtokolt rádiófrekvenciákat használni tudják, s megépíteni a jeltovábbító szerkezetet – s még ekkor sem biztos, hogy sikerül újra kapcsolatba lépni a másfél évtizede mély csöndbe burkolózó Prospero-val