Bizonytalan Angkor Wat jövője
2011. augusztus 2. 08:47
Műemlékvédelmi szakértők szerint a turizmus komolyan veszélyezteti Kambodzsa nemzeti kincsét, a világörökség részévé nyilvánított Angkor Watot (Angkorvatot).
"Senkinek sem lenne szabad ezer éves köveken sétálnia" – figyelmeztetett Jeff Morgan, a kaliforniai székhelyű Global Heritage Fund vezetője. Az amerikai szervezet egy hasonló helyszín, Banteay Chhmar számára készít terveket; céljuk, hogy az egyedülálló, ám a turizmus miatt veszélyeztetett örökséget megóvják az amúgy az országnak komoly bevételi forrást jelentő ágazat ártalmaitól. Elképzeléseik szerint például a látogatók csak egy felfüggesztett kábelekből álló emelvényről láthatnák a romokat, ahelyett hogy azok felületére lépnének.
A GHF munkatársai remélik, hogy Angkor Wat területén is bevezethetőek lesznek hasonló újítások, mivel a világörökség részét képező helyszínt a turisták tömegei veszélyeztetik. A News Wire riportja szerint alig tettek valamit a látogatók ellen, akik az értékes, kimunkált köveken taposnak, keménytalpú cipőikkel az alapzatot ütik, valamint olajos ujjaikkal rongálják a síkdomborműveket. A fejlődő turizmust jelzi a közeli város, Siam Reap lakosságának növekedése is. Boltok és hotelek százai épültek fel, valamint egy új repteret is ígértek, hogy növeljék a látogatók számát.
A híres templomegyüttest II. Szurjavarman király uralkodása alatt, a 12. században építették fel. Eredetileg a hindu Visnu istennek szentelték a templomot, de a 13. század végétől kezdve buddhista központtá vált. Angkor Wat kétszeresen is fontos a kambodzsaiak számára: egyrészt a buddhizmus a legelterjedtebb vallás Kambodzsában, másrészt a templomegyüttes nemzeti szimbólum. Angkor volt az egykoron jelentős khmer birodalom székhelye, valamint egy 2007-es kutatás szerint az iparosodás kora előtt itt feküdt a világ legnagyobb városa.
Noha Kambodzsa számára fontos bevételi forrás a turizmus, de maguk a helyi szakértők is attól tartanak, hogy a khmer örökség eme értékes darabja egyszer eltűnhet.