30 ezer éve ugrott meg a nagyszülők száma
2011. július 27. 08:31 The Daily Mail
30 ezer évvel ezelőtt az ősember várható élettartama olyan rövid volt, hogy három generáció csak a legritkább esetben élt egymás mellett.
A kutatók azt is elképzelhetőnek tartják, hogy az ősember a hosszabb élettartalom miatt kerekedhetett felül riválisain, köztük a neandervölgyi emberen – olvasható a Scientific American című tudományos folyóiratban. Rachel Caspari antropológus tájékoztatása szerint a neandervölgyi ember fogazatát vizsgálták meg, amiből arra következtettek, hogy 130 ezer évvel ezelőtt még senki sem tölthette be a 30. életévét, azt a kort, amikor valaki már potenciális nagyszülővé válhatott.
A neandervölgyi kultúrában csak minden negyedik felnőtt érte meg a 30-at, az átlagos élettartam 15 és 30 év között volt. Mikor azonban a kutatók a kora kőkorszak emberfajait vizsgálták meg, akkor kiderült, hogy csak minden huszadik ember töltötte be a kritikus évet, ami azt jelenti, hogy sokan egyáltalán nem büszkélkedhettek unokával.
A magasabb élettartam nagyobb előnyökkel járt a közösségre nézve is, tekintve, hogy a „nagypapák” átadhatták a kulturális tudást, például a vadászati ismereteket, ráadásul mindeme tudás birtokában könnyen felülkerekedhettek riválisaikon. A tanulmány így arra is rámutatott, hogy a pár ezer főre fogyatkozott emberfaj hogyan tudott újjászületni; egy korábbi tanulmány szerint ugyanis az Európát és Ázsiát benépesítő csoport száma egy időben 1200 főre olvadt.