Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Havvászt is elsöpörte az arab forradalom

2011. július 18. 11:47

Több minisztertársával együtt menesztették hivatalából Záhi Havvászt, Egyiptom régiségügyi miniszterét, akit a Tahrír tériek újabban a Mubarak-rezsimmel fenntartott jó viszonya miatt támadtak.

<

"Ő volt a régiségek Mubarakja" - nyilatkozta Nora Shalaby régész. "Úgy tett, mintha Egyiptom kincse mind az övé lenne, s nem a népé" - tette hozzá. A régész-aktivista nincs egyedül véleményével, szinte nem volt olyan hét, hogy ne került volna a Mubarak-rezsim végnapjaiban régiségügyi miniszterré avanzsált főrégész a viták kereszttüzében.A kritikák ellenére az ő érdemének tartják, hogy ténykedése alatt megnőtt az egyiptomi régészet iránti érdeklődés, a januári forradalom óta azonban folyamatosan támadták az előző rendszerrel fenntartott bizalmas viszonya miatt.

Kritikusai szerint minden régészeti felfedezést önfényezésre használt, s állandóan azzal büszkélkedett, hogy ő Egyiptom örökségének "őrzője". A History Channel csatornán saját műsort vezetett, ahol a televízió ismertetője szerint Havvász volt az "ember a múmiák mögött". Régóta lobbizott azért, hogy a gyarmati idők során külföldre vitt egyiptomi leletek visszatérjenek az országba, legutóbb például Nofertiti 3300 éves mellszobrát követelte az egyik berlini múzeumtól.

A kairói Tahrír-téren tüntetők több okból is támadták Havvász személyét. Legutóbb például azt kifogásolták, hogy a vezető állami pozícióban lévő főrégész és miniszter a National Geographic „helyi kutatójaként” évenként 200 ezer dolláros honoráriumot kap. Havvász szerint pártatlansága bebizonyosodott, amikor a rivális Discovery Channel-nek adta meg a királyi múmiák DNS-vizsgálatával foglalkozó film készítésének lehetőségét. A főrégész a kritikák hatására bejelentette, hogy átmenetileg lemond a National Geographic-nál betöltött pozíciójáról, azért hogy a figyelmét a régiségek védelmére fordíthassa.

A tüntetők Havvász amerikai cégekkel folytatott ügyleteit is kifogásolták. A két érintett cég egyike, az Arts and Exhibitions International korábban megszerezte a főrégész engedélyét Tutanhamon kincsének utazó kiállítás keretében történő bemutatására. A 2013-ban véget érő vándorkiállítás hatalmas bevételt eredményezett Egyiptom számára. A szervező cég igazgatója, John Norman szerint nincs kapcsolat a kiállításszervező vállalat és a másik vállalkozás (Adventure Clothing) által gyártott Havvász-ruházati márka között. A főrégész közlése szerint a haszon rá eső részét a rákos gyermekek kairói kórházának adományozta.

A második amerikai vállalat, az Exhibit Merchandizing évek óta Záhi Havvász kalapjának másolatát árusítja. A céget eredetileg a Tutanhamon kiállítások szuvenírboltjainak üzemeltetésére hozta létre a másik társaságot is igazgató John Norman, aki viszont 2007-ben túladott rajta. A Havvász-kalapokból eddig félmillió dollárnyi nyereség származott, amit a régiségügyi miniszter közlése szerint jótékonysági célokra fordítottak. Az Exhibit Merchandizing kapta meg jogellenesen az Egyiptomi Múzeum szuvenírboltját is; a szabálytalan ügyletet követő bírósági eljárás akkor már majdnem derékba törte Havvász karrierjét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Havvászt is elsöpörte az arab forradalom

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra