Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A középkori szentek világa a British Museumban

2011. június 28. 12:37

A középkori vallásosság tárgyi kincseit mutatja be a vezető brit múzeum nyári időszakos kiállítása. A tárlat nemcsak az ereklyéket, hanem azok vallási, társadalmi, és művészeti vonatkozásait is tárgyalja.

<

A középkori ájtatosság és művészet emlékeit, a szentek relikviáit, és az azokat hordozó művészi alkotásokat tárgyalja a British Museum október 9-ig megtekinthető időszakos kiállítása.

A kiállított relikviákat a középkor történelmének összefüggéseibe ágyazva mutatják be, láttatva, hogy a szentek földi maradványai fél évezrede jóval többet jelentettek, mint ma; nem csupán a közösségi vallásos élet elengedhetetlen részei voltak, hanem az uralkodók – pápák, királyok, hercegek – hatalmi harcainak, adott esetben legitimizációjának alapjai is. Ezenfelül az egyházi művészet motorjai is lehettek, hiszen számos műalkotást az ereklyék méltó elhelyezésének okán készítettek el. Az ereklyekultusznak fontos gazdasági és kulturális vonatkozásai voltak, Európa zarándokközpontjaiban – például Szent Jakab sírja – a középkor összes társadalmi rétege megfordult.

A kiállítás "arca" egy vélhetően Szent Orsolyát ábrázoló 16. század eleji dél-németalföldi mellszobor a New York-i Metropolitan Museum gyűjteményéből. Az egykoron ereklyetartóként használt alkotások érdekes példája az 1160 és 1180 közé keltezett triptichon, melyben egykor Krisztus keresztjének darabjait tarthatták. A tárlaton külön rész foglalkozik az Angliához köthető szentek tárgyi emlékeivel, itt állítják ki a Thomas Beckett koponyájából készített relikviák, valamint Szent Cuthberg koporsójából kialakított ereklyéket és Szent György két kézrelikviáját is.

A kiállítás különleges darabja egy Szent Orsolya követőjét ábrázoló ezüstjelvény, amelyet néhány héttel ezelőtt egy fémdetektoros keresővel találtak Lancashire-ben. A lelet egyedi, mert ez az első emléke Szent Orsolya észak-angliai kultuszának.

A kiállítás honlapja

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A középkori szentek világa a British Museumban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra