Brodarics "felmondó levele" könyvvé nőtte ki magát
2011. május 24. 15:42 MTI
Megjelent A Brodarics-emlékkönyv, nevezetesen az a kötet, amelynek középpontjában Brodarics István humanista főpap-politikus-diplomata I. Ferdinánd habsburg uralkodónak írt "felmondó levele" áll.
Brodarics István saját kézzel írta, 1527. március 18-án. Benne páratlan részletességgel, öt oldalon keresztül szól az okokról, amelyek arra késztetik, hogy Ferdinánd pártját elhagyva Szapolyai Jánoshoz csatlakozzon.
A levél csak 2009 végén került elő, miután 120 esztendőn át elveszettnek hitték. Történeti értéke felbecsülhetetlen, az Országos Levéltárnak sikerült megvásárolnia 3 millió forintért, és a "hasznosulást" immár könyv is példázza. Szerzői Pálffy Géza történész és Kasza Péter irodalomtörténész, akik maximálisan körbejárják a levél keletkezésének okait, körülményeit, következményeit, elemzik szinte minden mondatát, és köré ágyazzák - histórianyomozókként rekonstruálva - a történéseket.
A kiadványt ma mutatta be és értékelte az Országos Levéltárban Oborni Terézia történész, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének főmunkatársa. Brodarics - akinek legismertebb írása a mohácsi csatáról szóló beszámolója, mely szintén benne van a könyvben - a katasztrofális vereség utáni őszön még szilárdan állt a Habsburg oldalon, ám tavaszra, vélhetően hosszas mérlegelés és tusakodás után, Szapolyait választotta, és egészen haláláig (1539-ig) hűen szolgálta, nem csapongott a két tábor között.
Bár a könyv oldott stílusban íródott, közérthetőn, fő célja az ismeretterjesztés, még egyetemi tananyagnak is hasznos - mondta Oborni Terézia dicsérve a belbecs mellett a kiadvány külső és "belső külcsínét" egyaránt.