Három kiállítás nyílik a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában
2011. május 11. 11:10 MTI
Egyszerre három kiállítás nyílik a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában. A gömöri fazekasok, a Szlovák Karszt barlangászai, valamint a rozsnyói céhek mutatkoznak be Pozsonyban.
A Szlovák Nemzeti Múzeumhoz tartozó Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában a látogatók megismerkedhetnek a több évszázados múltra visszatekintő gömöri fazekas művészettel. Az egykori Gömör-Kishont vármegye területén a kiváló minőségű agyag "alapozta meg" a Kárpát-medence legjelentősebb agyagiparát, amely a 18. és 19. században élte fénykorát. A tűzálló agyag az egész Kárpát-medencében híres volt egykor.
A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának másik kiállítása a föld mélyére invitálja a látogatókat, bemutatva az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjait. A harmadik kiállítás "főszereplői" a rozsnyói céhek. Az egykoron messzi földön híres bányavárosban nemcsak bányászcéh működött, hanem a rozsnyói kézművesek termékei is híresek voltak, a 19. században pedig többszakmás céhek is alakultak a városban.
A három tárlat közös megnyitóját hárman tartják május 12-én: B. Kovács István művészettörténész, a "gömörológia" megalapítója, Juhász László, a szlovák kormányhivatal nemzeti kisebbségek főosztályának igazgatója, valamint Csobádi József, a Rozsnyói Bányászati Múzeum igazgatója.