Mallorca megkövette az inkvizíció során kivégzett zsidókat
2011. május 10. 14:06 The Daily Telegraph
A mallorcai az első önkormányzat, amely bocsánatot kért a spanyol inkvizíció során kivégzett zsidókért – évszázadokkal az események után.
Francesc Antich, a Baleár-szigetek regionális elnöke hivatalos közleményben fejezte ki sajnálatát a gyilkosságokat illetően; zsidó szervezetek szerint ilyenre először került sor. „Ide merünk jönni, hogy bevalljuk azokat a súlyos igazságtalanságokat, amelyeket azok a mallorcaiak szenvedtek el, akiket vallási nézeteik miatt megvádoltak, üldöztek és kivégeztek” – mondta el Antich egy Palma de Mallorca-i emlékhelyen.
A 15. század végén Ferdinánd spanyol király és Izabella királyné állította fel a spanyol inkvizíciót, amelynek célja a rekonkviszta után megmaradt iszlám és zsidó maradványok felszámolása volt. Az elkövetkező két évszázadban több ezer eretneknek tartott személyt küldtek máglyára. A zsidóknak két választása volt: áttérni vagy elmenekülni – akik az utóbbit választották, azok a peremterületeket vették célba, míg az átkeresztelők titokban továbbra is gyakorolták zsidó vallásukat.
1691-ben harmincnégy zsidót végeztek ki, testüket máglyára vetették, míg három társukat – köztük egy rabbit – élve elégették. Antich szerint a hivatalos bocsánatkérésre azért volt szükség, hogy feltárják Mallorca „történelmének sötét múltját”, s elítéljék azt az erőszakot és diszkriminációt, amit az áttérteknek kellett több évszázadon keresztül átélniük. A sziget lakossága nagyrészt katolikus vallású, de mintegy 15 ezren vannak, akik zsidó felmenőkkel bírnak.