Határ menti hétköznapok a rendszerváltás előtt
2011. március 31. 17:46 MTI
A vasfüggöny lebontása előtti évtizedekről ad képet a magyar-osztrák határ menti falvak egykori mindennapjainak tükrében egy Ágfalván megnyílt kiállítás.
A Győr-Moson-Sopron megyei község a határ túloldalán található Somfalvával(Schattendorf) közösen a határon átnyúló Transborder pályázaton nyert el forrást a két települést összekötő út rekonstrukciójára. Az út a trianoni döntésig élő kapcsolatot biztosított a két település között, az azt követő évtizedekben azonban lezárták, és időközben szinte teljesen tönkrement.
Az aszfaltút a közelmúltban elkészült, az utat azonban a határ két oldalán élők lelkében is építeni kell - mondta Gaál István (független), Ágfalva polgármestere, hozzátéve, ezt a célt szolgálja a tárlat, amely a mai 20-30 évesek számára kívánja érzékeltetni a vasfüggöny lebontásával, majd Magyarország schengeni csatlakozásával bekövetkezett változást.
Gaál István szerint a mai tízen-huszonévesek el sem tudják képzelni, mekkora elzártságban éltek az ágfalviak és a többi határ menti község lakói. Külön engedélyt kellett kérni a faluban élőknek, ha házaiktól akár fél kilométerre lévő szőlőjükbe akartak elmenni egy kiló gyümölcsért - emlékeztetett a polgármester.
Ezt a zárt világot mutatja be a határsértők elfogásairól készült fotók, a vasfüggönyről írt tanulmányok, az egykori határőrség relikviái segítségével a tárlat, amely két hétig Ágfalván látogatható, majd a burgenlandi Somfalván mutatják be. Mindkét kiállítás helyszíne az iskola. A színhely a tárlat fő céljához, a fiatalok történelmi ismereteinek bővítéséhez igazodik - mondta a polgármester.