Első világháborús fotók a frontvonal másik oldaláról
2011. március 1. 08:55
Egy több mint háromezer darabból álló első világháborús fényképgyűjteményt találtak Franciaországban, benne ausztrál, brit, amerikai, kanadai és más szövetséges katonákat ábrázoló, idillikus fotókkal.
A Somme völgyében, az egyik vignacourt-i parasztház padlásán felfedezett kollekció valóságos aranybánya – vallják hadtörténészek. Az ausztrál Channel Seven-en bemutatott, korábban soha nem látott felvételek egyikén a katonák borozgatnak, máshol francia hölgyek társaságát élvezik, sőt, bokszolnak is.
„Csodálatos képek, az első világháború fontos mementói” – nyilatkozta Peter Burness, az Ausztrál Háborús Emlékmű történésze, aki jelen volt a Párizstól két órára levő vignacourt-i ház ládájában megtalált üvegnegatívok felfedezésekor. „Van valami olyan intimitás ezeken a képeken, amit még soha nem láttam. Visszamenni az időben, belenézni az emberek szemébe, mindezt a háború kellős közepén” – tette hozzá.
Gallipolitól eltérően, ahol az ausztrál katonák magukkal vihették fényképezőgépeiket, a nyugati fronton csak hivatásos brit fotográfusok készíthettek képeket. A Louis Thuillier és felesége, Antoinette után elnevezett Thuillier-kollekció azonban majdnem az enyészeté lett, mivel a parasztházat a következő hónapban tervezték eladni, a házaspár pedig nem volt tudatában a gyűjtemény történelmi jelentőségének.
Laurent Mirouze amatőr történész húsz évvel ezelőtt már próbálta felhívni a figyelmet a képek fontosságára, de ez se a párizsi ausztrál nagykövetség, se a brit történészek ingerküszöbét nem érte el, annak ellenére, hogy a férfi egy cikket is publikált a témában. „Úgy gondoljuk, hogy a legtöbb képet Antoinette Thuillier készítette, aki nagyon csinos volt, így a katonák gyakran flörtölhettek vele, miközben ő a lencse mögül nézett rájuk” – mondta el Mirouze.
1916-ban, két év szolgálat idő után tért vissza Louis Thuillier Vignacourt-ba, ahol Gallipoliból érkező ausztrál katonákkal találkozott. Louis és Antoinette megragadta a lehetőséget, s némi pénz fejében lefényképezték az átvonuló katonákat. A házaspár brit, amerikai, kanadai, ausztrál, indiai és dél-afrikai katonákról, valamint kínai munkásokról készített szuvenírképeket; a frontról érkező elcsigázott férfiakat francia családoknál szállásolták el, így gyakran helyi asszonyokkal és gyerekekkel szerepelnek közös fotón.