A modern ember sem élt tovább, mint a Neander-völgyi
2011. január 11. 10:48 MTI
Vélhetően nem lehet a várható rövid élettartammal magyarázni a Neander-völgyi ember kihalását, mert a Homo sapiens sem élt hosszabb életet - fejtegették amerikai antropológusok.
Az Afrikából gyorsan elterjedő modern ember nem élt sokáig, "demográfiai előnye" a Neander-völgyiekkel szemben a jobb termékenység vagy a gyermekhalandóság alacsonyabb mértéke volt - írta Erik Trinkhaus antropológus az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában (PNAS) közzétett, Late Pleistocene adult mortality patterns and modern human establishment című cikkében.
Vizsgálatában a tudós a korai modern ember két csoportjának tagjaival hasonlította össze a Neander-völgyiek élettartamát, valamint a generációk közötti különbségeket. Az eredmények azt mutatták, hogy mind a három csoportban kevés volt a 40 év felettiek száma, ennek okai minden valószínűség szerint a pleisztocén korban tapasztalható nehéz életkörülményekben rejlettek.
Erik Trinkhaus szerint azokat az öregeket, akik koruk vagy esetleges sérüléseik miatt nem tudtak lépés tartani, hátrahagyták a folyamatosan vándorló embercsoportok. A lemorzsolódókat vélhetően felfalták a vadállatok.